Varsel i Örebro län

Skriftlig fråga 2008/09:342 av Ernkrans, Matilda (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-12-03
Inlämnad
2008-12-03
Besvarad
2008-12-10
Svar anmält
2008-12-10

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 december

Fråga

2008/09:342 Varsel i Örebro län

av Matilda Ernkrans (s)

till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)

Sydnärke i Örebro län har drabbats extra hårt av varslen i Örebro län. Volvo i Hallsberg har varslat 200 personer. Ahlsell jobbar just nu med ett varsel på 300 personer varav centrallagret i Hallsberg kommer att drabbas hårt. Därtill kan läggas redan kända varsel i Örebro län. Stellana i Laxå har varslat, BAE Systems i Karlskoga och Arvin Meritor i Lindesberg likaså, Eniro 118 118 lägger ned hela sin verksamhet så där blir inga kvar. Listan kan göras längre.

Vi socialdemokratiska riksdagsledamöter från Örebro län bär med oss entydiga besked från Örebro län – en irritation över regeringens handfallenhet och en oro omkring varför inte besked kan ges om vilka extra åtaganden regeringen är beredd att göra. När kommer nya och tidigare satsningar på infrastruktur och ROT-avdrag som skulle kunna mildra effekterna av lågkonjunkturen och ge människor ett framtidshopp? När kommer besked till dem som nu görs arbetslösa? Kommer det att finnas kvalificerade yrkesutbildningar för att skola om sig? En a-kassa utan standardtrygghet, vad ger det för effekter?

Min fråga till statsrådet blir därför:

Vilka nya initiativ är statsrådet beredd att ta för att mildra effekterna av varslen i Örebro län?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:342 besvarad av Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin

den 10 december

Svar på fråga

2008/09:342 Varsel i Örebro län

Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin

Matilda Ernkrans har frågat mig vilka nya initiativ jag är beredd att ta för att mildra effekterna av varslen i Örebro län.

Jag vill påminna om att jag nyligen har besvarat liknande riksdagsfrågor avseende till exempel Värmlands län och Gävleborgs län och jag anser att de svaren är relevanta även för denna fråga. Sedan dess har regeringen presenterat ett massivt paket för att underlätta omställningen på arbetsmarknaden för dem som är eller riskerar att bli arbetslösa.

Regeringens politik har skapat förutsättningar för en hållbar ekonomisk utveckling och frigjort resurser för att hantera den rådande konjunkturavmattningen. Förutom att utse regionala samordnare som ska samverka med lokala och regionala aktörer samt inrätta en nationell samordningsfunktion i form av en statssekreterargrupp har vi nu även presenterat ett stimulanspaket som omfattar drygt 8 miljarder kronor.

Regeringen förstärker de arbetsmarknadspolitiska resurserna till stöd för dem som blivit arbetslösa. Förslaget innebär bland annat att förmedlingsverksamheten intensifieras, antalet platser i arbetspraktik utökas och att praktisk kompetensutveckling införs. Dessutom föreslås förstärkta insatser till stöd för de långtidsarbetslösa genom att nedsättningen av arbetsgivaravgiften i nystartsjobben fördubblas. Förstärkningar föreslås även i form av satsningar på ytterligare utbildningsinsatser inom yrkeshögskolan och yrkesvux. Därtill föreslås en möjlighet för fler personer att få det högre bidraget i studiestödet vid studier inom yrkesvux. De i budgetpropositionen för 2009 presenterade infrastruktursatsningarna förstärks för att möjliggöra ytterligare satsningar på drift och underhåll av vägar och järnvägar över hela landet. Mot bakgrund av den kraftiga försvagningen inom byggsektorn och signaler om ökande arbetslöshet föreslås införandet av en skattereduktion för reparation, ombyggnader och underhåll av byggnader (ROT-tjänster) inom avdragsrätten för hushållstjänster.

Detta är en kraftfull satsning som innebär att ca 60 000 personer 2009, 70 000 personer 2010 och 30 000 personer 2011 bereds möjlighet till antingen arbete, utbildning eller annan sysselsättning.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.