varningstext på alkolholförpackningar

Skriftlig fråga 2000/01:938 av Olander, Ronny (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-03-20
Anmäld
2001-03-27
Besvarad
2001-03-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 19 mars

Fråga 2000/01:938

av Ronny Olander (s) till socialminister Lars Engqvist om varningstext på alkolholförpackningar

I samband med behandlingen av proposition 1998/99:134 Vissa alkoholfrågor togs frågan om varningstexter på alkoholförpackningar upp. I bet. 1995/96:SoU3 Alkoholfrågor avslog utskottet ett motionsyrkande om att alkoholförpackningar skulle förses med varningstexter med följande motivering; Om ett enskilt medlemsland inom EU uppställer krav på att förpackningar av alkoholhaltiga varor ska vara försedda med varningstexter för att få säljas på den inhemska marknaden är detta sannolikt att anse som ett s.k. tekniskt handelshinder. Tekniska handelshinder, som kan avse krav såväl när det gäller varornas beskaffenhet i sig som provning, kontroll eller märkning av varor, är förbjudna mellan medlemsstaterna. Vidare menade utskottet att det inte finns något som hindrar företagen att frivilligt förse alkoholvarorna med varningstexter. Utskottet ansåg i bet. 1997/98:SoU7 Alkoholfrågor, det betydelsefullt att information om alkoholens skadeverkningar ges på flera plan, men vidhöll dock sin tidigare inställning gällande varningstexter på alkoholförpackningar och avstyrkte aktuell motion. Riksdagen följde utskottet (protokoll nr 1997/98:13). Det är angeläget att frågan tas upp i EU-sammanhang med anledning av den stora införsel som kan förväntas år 2004 till Sverige. Det finns inom EU ett nytt intresse av att ta upp frågorna kring alkohol och dess effekter. Om alla länder inom EU blir överens om varningstexter på alkoholhaltiga drycker i likhet med exempelvis tobaken föreligger inga tekniska hinder. Min fråga till socialministern är:

Är Sverige berett att driva linjen att införa varningstexter på alkoholhaltiga drycker?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:938 besvarad av socialminister Lars Engqvist

den 28 mars

Svar på fråga 2000/01:938 om varningstext på alkoholförpackningar

Socialminister Lars Engqvist

Ronny Olander har frågat mig om Sverige är berett att driva linjen att införa varningstexter på alkoholhaltiga drycker.

Sverige har som EU-ordförande tagit initiativ till att diskutera behovet av en alkoholstrategi inom EU. De områden Sverige föreslagit kan behandlas i en sådan gemensam alkoholstrategi, och som finns redovisade i den nationella handlingsplan för att förebygga alkoholskador (prop. 2000/01:20) som nyligen antagits av riksdagen, är bl.a. följande.

Unga människor och alkohol, alkohol och trafik, alkoholskatter, den illegala alkoholhandeln, informations- och erfarenhetsutbyte för att utveckla det förebyggande arbetet på arbetsplatser, under graviditet, i skolan och inom primärvården. Dessutom behövs enligt regeringens uppfattning en fortsatt diskussion om insatser för att motverka skadliga konsumtionsnivåer. I det här sammanhanget kan även frågan om varningstexter på alkoholförpackningar komma att diskuteras.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.