Världskulturmuseet och amerikanska villkor för stöd
Skriftlig fråga 2024/25:1078 av Louise Thunström (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2025-04-17
- Överlämnad
- 2025-04-22
- Anmäld
- 2025-04-23
- Svarsdatum
- 2025-04-30
- Besvarad
- 2025-04-30
- Sista svarsdatum
- 2025-04-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Världskulturmuseet i Göteborg beviljades ursprungligen ett bidrag på 500 000 kronor från den amerikanska ambassaden i Sverige som en del av ett pågående samarbete kring utställningen Native American Fashion – från rötter till runway. Utställningen, som öppnade den 11 april 2025, utmanar stereotyper och visar samtida mode skapat av över 40 designer från Nordamerikas urfolk. Här möts streetwearmode, exklusivt mode och sällan visade historiska regalier.
400 000 kronor betalades ut tidigt i processen, men inför utbetalningen av resterande 100 000 kronor skickade den amerikanska ambassaden plötsligt ett tilläggsavtal som innebär att museet måste försäkra att pengarna från ambassaden inte används till arbete med ”diversity, equity and inclusion” (DEI), det vill säga mångfald, jämlikhet och inkludering.
Bakgrunden till det förändrade avtalet kan direkt kopplas till den förändrade amerikanska kulturpolitiken under Donald Trumps andra mandatperiod.
Världskulturmuseet i Göteborg, som ingår i myndigheten Statens museer för världskultur, har valt att inte skriva på tilläggsavtalet då man menar att det bestrider museets uppdrag.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga kulturminister Parisa Liljestrand:
Avser ministern att ta kontakt med den amerikanska ambassaden för att klargöra Sveriges hållning i frågor som rör konstnärlig frihet och kulturinstitutioners oberoende?
Svar på skriftlig fråga 2024/25:1078 besvarad av Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Svar på fråga 2024/25:1078 Världskulturmuseet och amerikanska villkor för stöd
till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Svar på fråga 2024/25:1078 av Louise Thunström (S)
Världskulturmuseet och amerikanska villkor för stöd
Louise Thunström har frågat mig om jag avser att ta kontakt med den amerikanska ambassaden för att klargöra Sveriges hållning i frågor som rör konstnärlig frihet och kulturinstitutioners oberoende.
Av museilagen (2017:563) följer att regeringen ansvarar för att säkerställa att statliga museer som lyder under regeringen har ett bestämmande inflytande över verksamhetens innehåll. Det innebär framför allt att regeringen inte får fatta beslut som innebär styrning över innehållet i verksamheten.
Att värna konstnärlig frihet och principen om armlängds avstånd är högt prioriterat för regeringen. Museernas oberoende är centralt, och något som vi värderar högt. Detta är också ett skäl till att regeringen prioriterar breddad finansiering av kultursektorn, för att ytterligare öka verksamheternas frihet och självständighet. Ur ett kulturpolitiskt perspektiv ser vi att det finns en styrka i att kulturverksamheter står på flera ben ekonomiskt, i motsats till de risker som följer av ensidigt beroende av offentliga finansieringskällor.
Låt mig avslutningsvis understryka att vi från den svenska regeringens sida är stolta över att svenska företag och organisationer ligger i framkant vad gäller hållbarhets- och inkluderingsfrågor. Det finns stora kvalitets-och produktivitetsvinster att göra när man inkluderar perspektiv från flera håll.
Stockholm den 30 april 2025
Parisa Liljestrand
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

