Världsbankens stöd till icke förnybara energikällor
Skriftlig fråga 2008/09:59 av Linde, Hans (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-10-03
- Anmäld
- 2008-10-07
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2008-10-15
- Svar anmält
- 2008-10-15
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 3 oktober
Fråga
2008/09:59 Världsbankens stöd till icke förnybara energikällor
av Hans Linde (v)
till finansminister Anders Borg (m)
Världsbanken håller sitt årsmöte i Washington den 11–13 oktober. Under senare år har från många håll framförts skarp kritik av bankens utlåning till icke förnybar energiframställning. Världsbanken har tillbakavisat kritiken och lanserat sig själv som en ”klimatbank”, bland annat genom att skapa två nya klimatfonder. Finansieringen till dessa fonder är dock fortfarande osäker.
Under det gångna verksamhetsåret har utlåningen till förnybara energislag visserligen ökat med 10 procent, men samtidigt har utlåningen till icke förnybara energislag totalt ökat med 60 procent för hela världsbanksgruppen. Störst ökning har skett inom International Finance Corporation, den del av Världsbanken som finansierar den privata sektorns investeringar. Där har utlåningen till icke förnybara energislag ökat med hela 165 procent under det gångna verksamhetsåret.
Jag vill med anledning av detta fråga finansminister Anders Borg:
Vilka initiativ avser ministern att ta för att verka för att Världsbanken drastiskt ska minska sin utlåning till icke förnybara energislag?
Svar på skriftlig fråga 2008/09:59 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2008/09:59 Världsbankens stöd till icke förnybara energikällor
Finansminister Anders Borg
Hans Linde har frågat mig vilka initiativ jag kommer att ta för att verka för att Världsbanken drastiskt ska minska sin utlåning till icke förnybara energislag.
Sverige har i flera år verkat för att Världsbanken ska öka sitt engagemang inom alternativa och förnybara energikällor i utvecklingsländerna. Sverige har dessutom argumenterat, att så länge utvecklingsländerna befinner sig i en övergångsperiod mot mer klimatvänlig energiförsörjning bör Världsbanken alltid undersöka alla förnybara energialternativ innan den investerar i ett fossilbränsleprojekt. Om Världsbanken investerar i fossila bränsleprojekt måste den säkra att den bästa miljötekniken används.
År 2004 åtog sig banken att öka sitt engagemang i förnybar energi. En stadig ökning har också ägt rum de senaste åren och totalt har bankens stöd till förnybar energi överstigit 10 miljarder USD och omfattat mer än hundra projekt i 28 länder.
Miljö- och klimatfrågor har efterhand fått alltmer utrymme inom banken. Till årsmötet 2008 avser Världsbanken at ta beslut om ett ramverk för klimat- och utvecklingsfrågor (Strategic Framework on Climate Change and Development for the World Bank Group, SFCCD). Strategin angriper klimatfrågan från ett globalt perspektiv och föreslår också vilken roll Världsbanken bör ha i klimatarbetet. En bred konsultationsprocess där medlemsländerna, inklusive parlamentariker och det civila samhället, har lämnat synpunkter på ramverket har genomförts.
Vid sidan av tidigare åtaganden kommer banken att investera 1,9 miljarder USD i förnybar energi och energieffektivitet fram till år 2009 genom det nya klimat- och utvecklingsramverket. Målsättningen är att Världsbankens satsningar på förnybar energi ska öka med 30 procent per år till och med år 2012.
I budgetpropositionen 2009 gör regeringen stora klimat- och energisatsningar. Målet med regeringens satsning är att på ett effektivt sätt bidra till långsiktiga insatser för anpassning till klimatförändringarna i de fattigaste länderna. En del av satsningen kommer att kanaliseras via Världsbanken och regeringen har nyligen tagit beslut om att bidra med 600 miljoner kronor till Världsbankens teknologifond Clean Technology Fund (CTF). Fonden syftar till att snabbt öka finansieringen av nya marknadsbaserade lösningar som ska motverka och möta klimatförändringen genom att bidra till teknologiöverföring och ett ökat användande av mer lågintensiva koldioxidteknologier i utvecklingsländerna.
Genom denna satsning visar regeringen att den tar miljö- och klimatfrågorna på allvar och hoppas därmed även kunna påverka andra länder och internationella aktörer att agera på ett kraftfullt sätt för att tillsammans skapa goda förutsättningar att ta oss an den globala utmaning som klimatförändringarna utgör.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

