vårdnadsmål

Skriftlig fråga 2004/05:732 av Ericson, Lars-Ivar (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-01-18
Inlämnad
2005-01-18
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2005-01-27
Svar anmält
2005-01-27

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 januari

Fråga 2004/05:732

av Lars-Ivar Ericson (c) till justitieminister Thomas Bodström om vårdnadsmål

En undersökning vid rättssociologiska institutionen vid Lunds universitet om hur vårdnadsmål fungerar samt en enkätundersökning till domare vid tingsrätterna i fråga, socialsekreterare i berörda kommuner och inblandade föräldrar ger en bild av att vårdnadsmål inte handläggs på ett tillfredsställande sätt. Av undersökningarna framgår bland annat att rätten inte anlägger det föreskrivna barnperspektivet, att barnets bästa varken utreds eller beaktas, att föräldrarna inte har förtroende för rättsväsendet. Vidare tycks inte handläggningarna leda till något egentligt resultat och domen får liten betydelse för barnet och föräldrarna eftersom den inte respekteras och följs.

Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande fråga till ministern:

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att vårdnadsmålen ska fungera bättre?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:732 besvarad av Thomas Bodström

den 27 januari

Svar på fråga 2004/05:732 om vårdnadsmål

Justitieminister Thomas Bodström

Lars-Ivar Ericson har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att vårdnadsmålen ska fungera bättre.

Det har gjorts lagändringar för att i viss utsträckning föra bort frågor om vårdnad, boende och umgänge från domstolarna. Syftet har varit att underlätta för föräldrar att nå samförståndslösningar, eftersom sådana normalt är bättre för barnet och mer hållbara på sikt. Det går dock inte att helt undvika infekterade tvister. För dessa fall måste domstolsprövning stå till buds. Det har dock uttryckligen slagits fast i lag att domstolen ska låta barnets bästa komma i främsta rummet i mål som rör dessa frågor. Vidare har det införts regler om att hänsyn ska tas till barnets vilja.

Sedan de nya bestämmelserna om vårdnad, boende och umgänge nu tillämpats en tid har regeringen tillsatt en parlamentarisk kommitté @ 2002 års vårdnadskommitté @ som har i uppdrag att utvärdera 1998 års reform om vårdnad, boende och umgänge samt 1996 års reform om barns rätt att komma till tals. Kommittén ska bland annat undersöka hur reglerna har tillämpats och överväga om de behöver ändras för att bättre ta till vara barnets intressen. Kommittén ska redovisa sitt uppdrag under våren 2005. Jag avser därefter att bereda frågan vidare.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.