Vård till människor som lämnat manipulativa rörelser
Skriftlig fråga 2005/06:17 av Hagberg, Liselott (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-09-20
- Inlämnad
- 2005-09-20
- Besvarad
- 2005-09-28
- Svar anmält
- 2005-09-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 16 september
Fråga 2005/06:17 av Liselott Hagberg (fp) till statsrådet Ylva Johansson (s)
Vård till människor som lämnat manipulativa rörelser
I vårt samhälle finns manipulativa rörelser som står för ett religiöst innehåll, men samma ledarskap återfinns också i vissa andra rörelser. Kännetecknande för rörelserna är att de utövar ett auktoritärt ledarskap som inte får ifrågasättas eller kritiseras. Här lyckas ledare, genom sin manipulativa förmåga, skaffa sig en stark kontroll över medlemmarna och få dessa att omfatta rörelsens ideologi.
Många människor som lämnar en manipulativ rörelse kan klara detta utan att få svåra psykiska besvär. En del personer drabbas dock av stark ensamhetskänsla och depression, existentiell tomhet och känsla av identitetsförlust. Ångest, särskilt panikångest, mardrömmar, självmordstankar och psykosomatiska problem är vanligt förekommande. Dessa personer söker ofta hjälp inom vården och då främst inom psykiatrin.
Den vård som erbjuds berörda patienter är sedvanlig psykiatrisk behandling med samtal och medicinering, antidepressiva vid depressionssymtom och neuroleptika mot oro samt övervakning för att förebygga suicid. Däremot får patienterna sällan möjlighet att bearbeta sina traumatiska upplevelser från den manipulativa rörelsen. Personalen inom psykiatrin saknar, i de allra flesta fall, kunskap och erfarenhet av dessa rörelsers sätt att påverka sina medlemmar. Här saknas således kompetens för att möta behovet hos en utsatt grupp människor.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att säkerställa att människor som lämnat manipulativa rörelser får tillgång till vård som motsvarar just deras behov?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:17 besvarad av Ylva Johansson
Svar på fråga 2005/06:17 om vård till människor som lämnat manipulativa rörelser
Statsrådet Ylva Johansson
Liselott Hagberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att säkerställa att människor som lämnat manipulativa rörelser får tillgång till vård som motsvarar just deras behov.
Det är förstås inte tillfredsställande om människor som har lämnat en manipulativ rörelse i vissa fall inte får adekvat vård för att bearbeta sina traumatiska upplevelser. Alla patienter har rätt att bli bedömda och behandlade utifrån sina individuella behov oavsett vad som orsakat dem. Landstingen ansvarar för att det finns den personal som behövs för att en god och säker vård ska kunna ges och att vården ges på lika villkor för hela befolkningen.
Vissa företrädare för psykiatrin har uppmärksammat att det föreligger en viss kompetensbrist på området. Vid Svenska Läkaresällskapets kommande riksstämma behandlar ett symposium ,Sekter och psykisk sjukdom/psykisk kris @ vad har psykiatri och psykoterapi med sekter att göra, den specifika problematiken. Det åligger landstingen att hälso- och sjukvårdspersonalen har den kompetensen eller erhåller den kompetensutveckling som krävs, med hänsyn till kraven på verksamheten.
Regeringen har vidtagit åtgärder för att stärka psykiatrivårdens resurser. Bland annat har regeringen i budgetpropositionen för 2006 föreslagit att psykiatrin tillförs ca 200 miljoner kronor för 2006 för satsningar på personer med psykisk sjukdom eller psykiskt funktionshinder. Med resursförstärkningen, som är en följd av psykiatrisamordningens förslag, tillför regeringen sammanlagt ca 700 miljoner kronor till psykiatrin under åren 2005 och 2006. Dessutom föreslås i budgetpropositionen för 2006 ökade statsbidrag till kommuner och landsting de kommande åren.
Det är min förhoppning att detta ska leda till förbättringar av hela den psykiatriska vården och då givetvis även för de utsatta människor som lämnat manipulativa rörelser. Jag är inte beredd att vidta ytterligare åtgärder i denna fråga.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
