våld mot personal inom kriminalvården

Skriftlig fråga 2003/04:1475 av Strandberg, Torkild (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-07-30
Besvarad
2004-08-12
Besvarad
2004-08-16
Anmäld
2004-09-14
Svar anmält
2004-09-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 30 juli

Fråga 2003/04:1475

av Torkild Strandberg (fp) till justitieminister Thomas Bodström om våld mot personal inom kriminalvården

Våld och hot är frekvent förekommande i kriminalvården. Överbeläggningen, drogsituationen och bristen på arbete eller sysselsättning ger ett hårt klimat. Detta utgör ett allvarligt hot mot både säkerhet och arbetsmiljö.

Överbeläggningen gör det svårt att flytta en fånge som missköter sig. Under 2003 förflyttades en anställd inom kriminalvården eftersom klimatet på anstalten gjorde att den anställde inte kunde fortsätta. Att flytta anställda inom kriminalvården, och inte de intagna, måste betraktas som en både olycklig och ovanlig åtgärd och signal.

Under 2004 rapporterar SEKO en lång rad incidenter inom kriminalvården som drabbat anställda och indirekt deras anhöriga.

Vad avser justitieministern att vidta för åtgärder för att förhindra att anställda inom kriminalvården utsätts för våld och hot?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:1475 besvarad av Thomas Bodström

den 12 augusti

Svar på fråga 2003/04:1475 om våld mot personal inom kriminalvården

Justitieminister Thomas Bodström

Torkild Strandberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förhindra att anställda inom kriminalvården utsätts för våld och hot.

Först och främst vill jag betona att hot och våld alltid är oacceptabelt och att det är särskilt allvarligt att bli utsatt för detta i sitt arbete. Det är också bakgrunden till att det sekretesskydd som gäller för särskilt utsatta personalgrupper, till exempel kriminalvårdsanställda, utvidgades den 1 juli i år. I samband med rymningarna från Kumla och Hall och nu senast fritagningen från Norrtäljeanstalten har det blivit än tydligare vilken utsatt situation kriminalvårdens personal har.

Under de senaste åren har regeringen vidtagit en rad åtgärder för att förbättra säkerheten vid anstalterna. Dessa åtgärder bidrar även till att förbättra personalens säkerhet. Genom ny lagstiftning har kriminalvården den 1 oktober 2001 fått möjlighet att registrera intagna som utgör särskilda säkerhetsrisker i ett centralt register. Detta har förbättrat informationsutbytet inom kriminalvården och underlättat arbetet med att differentiera de intagna för att förhindra att olämpliga klientkonstellationer uppkommer. Sedan den 1 februari 2004 har kriminalvården möjlighet att besluta om allmän inpasseringskontroll på anstalter och häkten. För att förhindra att mobiltelefoner används på anstalterna har kriminalvården också fått möjlighet att störa mobiltelefontrafiken inom anstalten.

Rymningarna är uttryck för att svensk kriminalvård befinner sig i en helt ny situation. Det får naturligtvis också konsekvenser för personalen. Jag kommer därför att överväga ytterligare åtgärder för att förbättra personalens situation.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.