vägskyltning i Norduppland

Skriftlig fråga 2001/02:871 av Oscarsson, Mikael (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-03-11
Anmäld
2002-03-19
Besvarad
2002-03-20

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 11 mars

Fråga 2001/02:871

av Mikael Oscarsson (kd) till näringsminister Björn Rosengren om vägskyltning i Norduppland

Ute i Europa är skyltning för turister, den s.k. brunvitskyltningen, väl etablerad sedan många år. I Sverige fick ett par försöksorter prova denna skyltning i början av 1990-talet. 1995 gjorde vägverket en utvärdering. Det visade sig att försöket var mycket lyckat. I exempelvis Gränna ökade besöken med nästan 100 % när de brunvita skyltarna sattes upp vid E 4.

Alltsedan dess har en rad orter velat sätta upp samma typ av skyltar till olika turistmål. Exempelvis har vallonbruken i Norduppland under många år försökt få upp skyltar till vallonbruken från E 4. Men hittills har de fått nej.

För ett par år sedan sades det att regeringens beslut om en vägmärkesförordning, där brunvitskyltningen ingår, skulle fattas i början av år 2000. Sedan kom besked från Näringsdepartementet att man inte hann med under våren och inte heller under hösten. Till sist kom besked att regeringen skulle fatta beslut vid årsskiftet. Nu har det uppenbarligen blivit ytterligare förseningar. Det sägs att vägmärkesförordningen hakat upp sig på hastighetsskyltningen. För många orter medför förseningen att viktig turism uteblir.

Vad avser ministern att göra för att, i syfte att spara tid för turistorterna, bryta ut frågan om brunvitskyltning ur den övriga vägmärkesförordningen?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:871 besvarad av näringsminister Björn Rosengren

den 20 mars

Svar på fråga 2001/02:871 om vägskyltning i Norduppland

Näringsminister Björn Rosengren

Mikael Oscarsson har frågat mig vad jag avser att göra för att bryta ut frågan om brunvit skyltning ur den övriga vägmärkesförordningen. Frågan har ställts mot bakgrund av att beredningen av Vägverkets förslag till en ny vägmärkesförordning ännu inte avslutats. Vägverkets omfattande förslag till ny förordning innehåller bl.a. ett förslag till införande av brunvita vägmärken för vägvisning till turistiskt intressanta mål.

Jag svarade så sent som den 6 mars i år på en liknande fråga från Jan Backman, fråga 2001/02:780. I det svaret sade jag att jag hade för avsikt att under våren presentera en snabb särlösning som möjliggör användning av brunvita vägmärken för vägvisning till turistiskt intressanta mål. Jag kan nu tillägga att jag har för avsikt att vid morgondagens regeringssammanträde presentera denna särlösning för regeringen.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.