utvisning av misshandlade kvinnor
Skriftlig fråga 2000/01:699 av Davidson, Inger (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-02-14
- Anmäld
- 2001-02-20
- Besvarad
- 2001-02-23
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:699
av Inger Davidson (kd) till statsrådet Maj-Inger Klingvall om utvisning av misshandlade kvinnorÄn en gång har Migrationsverket och Utlänningsnämnden beslutat att utvisa en kvinna av utländsk härkomst som har blivit slagen och misshandlad av sin make innan hon fått permanent uppehållstillstånd i Sverige. I Dagens Nyheter den 6 februari 2001 finns en utförlig redogörelse för fallet, där även hennes tvåårige son blivit utvisad. Enligt utlåtande från experter i fallet kommer kvinnan att betraktas som brännmärkt i hemlandet och antingen bli tvångsgift med en äldre man eller tvingas till prostitution för sin överlevnad. Detta expertutlåtande har Utlänningsnämnden bortsett från.
Beslutet om utvisning har fattats trots att utlänningslagen ändrats (den 1 juli 2000) just för att ge dessa utsatta kvinnor skydd i Sverige. Det har emellertid i praktiken inte skett någon förändring i praxis, utan gång på gång fattar Utlänningsnämnden liknande beslut.
Med bakgrund av ovanstående vill jag fråga statsrådet Klingvall:
Vad avser statsrådet att göra för att dessa kvinnor inte ska utvisas?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:699 besvarad av statsrådet Maj-Inger Klingvall
den 23 februari
Svar på frågorna 2000/01:696 och 699 om utvisning av misshandlade kvinnor
Statsrådet Maj-Inger Klingvall
Andre vice talman Eva Zetterberg har frågat mig vad jag avser göra för att utländska kvinnor som misshandlats inte ska utvisas och Inger Davidson har frågat mig om regeringen avser att på nytt se över utlänningslagen för att dessa kvinnor ska få det skydd som lagstiftaren avsett. Jag har valt att besvara båda dessa frågor i ett sammanhang.
Bakgrunden till båda frågorna är en tidningsartikel i Dagens Nyheter den 6 februari 2001 där tidningen redogör för ett beslut från Utlänningsnämnden enligt vilket en utländsk kvinna ska utvisas tillsammans med sitt barn.
Jag kan, som Eva Zetterberg och Inger Davidson känner till, inte kommentera enskilda ärenden. Det är @ och måste förbli @ myndigheterna som i varje enskilt fall och med tillämpning av gällande rätt prövar om en ansökan om uppehållstillstånd ska beviljas.
Regeringen har genom de ändringar i utlänningslagen som trädde i kraft den 1 juli 2000 (SFS 2000:292) sett till att det rättsliga skyddet för kvinnor som misshandlats av sin partner under den tvååriga prövotiden stärkts. Fortsatt uppehållstillstånd ska kunna beviljas trots att förhållandet upphört inom tvåårstiden för den uppskjutna invandringsprövningen, om sökanden eller sökandens barn utsatts för våld eller för handlingar som innefattar allvarlig kränkning av sökandens eller barnets frihet eller frid. Regeln är emellertid inte absolut och hänsyn ska bl.a. tas till under vilka omständigheter övergreppet ägt rum, hur allvarligt det varit samt hur länge förhållandet varat.
Sedan tidigare finns bestämmelser i utlänningslagen som ger skydd till flyktingar enligt Genèvekonventionen, men också till de personer som på grund av sitt kön eller sin homosexualitet känner en välgrundad fruktan för förföljelse. De sistnämnda kan beviljas uppehållstillstånd som skyddsbehövande i övrigt. Som skyddsbehövande i övrigt anses också den som känner välgrundad fruktan för att straffas med döden, med kroppsstraff, att utsättas för tortyr eller annan omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning. Vidare kan även uppehållstillstånd beviljas av humanitära skäl.
Det finns således flera bestämmelser i utlänningslagen som syftar till att ge kvinnor, men även män, adekvat skydd och där både personens situation i Sverige och vid ett återvändande till hemlandet kan beaktas.
I syfte att ytterligare stärka skyddet för kvinnliga skyddssökande gav regeringen i regleringsbrevet för budgetåret 2000 Migrationsverket i uppdrag att dels utarbeta riktlinjer för hur kvinnors skyddsbehov bättre ska uppmärksammas, dels att sprida kunskap om dessa riktlinjer bland berörd personal. Redovisning av detta uppdrag ska ske i april 2001.
Enligt min mening saknas för närvarande anledning att på nytt se över utlänningslagens bestämmelser vad gäller möjligheten att ge skydd till kvinnor som misshandlats av sin partner under den tvååriga prövotiden.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

