Utvidgade konsulära befogenheter för Sveriges honorärkonsulat i irakiska Kurdistan
Skriftlig fråga 2011/12:475 av Halef, Robert (KD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2012-03-22
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2012-03-22
- Besvarad
- 2012-03-30
- Besvarad
- 2012-04-02
- Svar anmält
- 2012-04-10
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 22 mars
Fråga
2011/12:475 Utvidgade konsulära befogenheter för Sveriges honorärkonsulat i irakiska Kurdistan
av Robert Halef (KD)
till utrikesminister Carl Bildt (M)
Nyligen deltog jag tillsammans med sju andra riksdagsmän på en delegationsresa till irakiska Kurdistan. I möten med regionala parlamentsledamöter framfördes önskemål om mer långtgående befogenheter gällande uträttandet av pass och visum för Sveriges honorärkonsulat i regionhuvudstaden Erbil.
I dagsläget måste majoriteten av irakiska Kurdistans invånare bege sig till Sveriges ambassad i huvudstaden Bagdad för att ansöka om och erhålla pass och visum. Avstånden i Irak är stora och infrastrukturen långt ifrån tillfredsställande. Dessutom gör den besvärande säkerhetssituationen det till ett högriskprojekt att resa inrikes. I synnerhet gäller detta för invånarna i irakiska Kurdistan, där läget är att betrakta som säkrare jämfört med exempelvis Bagdad.
En tämligen stor del av den irakiska diasporan i Sverige kommer från irakiska Kurdistan. Då säkerhetsläget i denna del av landet nu har stabiliserats har en del valt att återvända. Företagandet bland hemvändarna växer påtagligt, och deras bidrag till regionens tillväxt liksom till handelsutbytet mellan Sverige och irakiska Kurdistan går inte att underskatta. Både det privata och affärsrelaterade resandet mellan Sverige och irakiska Kurdistan är alltjämt stort, varför utvidgade befogenheter för det regionala honorärkonsulatet i pass- och visumärenden vore önskvärda. Mot denna bakgrund är min fråga till utrikesministern:
Har utrikesministern tänkt att vidga det svenska honorärkonsulatet i Erbils befogenheter vad gäller pass- och visumärenden?
Svar på skriftlig fråga 2011/12:475 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
Svar på fråga
2011/12:475 Utvidgade konsulära befogenheter för Sveriges honorärkonsulat i irakiska Kurdistan
Utrikesminister Carl Bildt
Robert Halef har frågat mig om jag har för avsikt att utvidga det svenska honorärkonsulatet i Erbils befogenheter vad gäller pass- och visumärenden.
Den svenska utrikesrepresentationen ses kontinuerligt över i avsikt att optimera användningen av tillgängliga resurser i förhållande till Sveriges behov av internationell närvaro.
Som ett led i en ökad politisk prioritering av Sveriges närvaro i irakiska Kurdistan, lades honorärkonsulatet i Erbil ned och ersattes från och med den 1 december 2011 med ett sektionskansli, under ambassaden i Bagdad, för politisk rapportering och begränsad konsulär verksamhet.
Hantering av pass- och migrationsärenden i Erbil skulle kräva en lönad utlandsmyndighet, det vill säga ett generalkonsulat. För närvarande finns inga planer på att öppna ett generalkonsulat i Erbil.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.