utvecklingen av mervärdesmat

Skriftlig fråga 2003/04:87 av Brodén, Anita (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-10-16
Inlämnad
2003-10-16
Besvarad
2003-10-22
Svar anmält
2003-10-22

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 oktober

Fråga 2003/04:87

av Anita Brodén (fp) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om utvecklingen av mervärdesmat

Exporten av svenska livsmedel har ökat kraftigt sedan vårt inträde i EU. Från hälsosynpunkt är det angeläget att vår export inte baseras på destillerade produkter utan i högre grad på hälsofrämjande livsmedel. Ett område inom livsmedelsproduktion som borde få större betydelse är så kallad mervärdesmat eller functional food som är den internationella termen. Detta är livsmedel som tillförts speciella hälsobringande egenskaper som exempelvis drycken Proviva (som har positiva effekter på maghälsan) eller matfettet Becel Pro.activ (som sänker kolesterol värden).

Eftersom hela 40 % av våra sjukdomar är kostrelaterade borde forskning inom området kost och hälsa vara prioriterad. Emellertid är de svenska forskningssatsningarna om innovativa livsmedel tämligen modesta i internationell jämförelse. Sverige satsar ca 15 miljoner kronor per år av statliga medel på denna typ av forskning. Detta kan jämföras med Finland där forskning om innovativa livsmedel bedrivs med statliga medel motsvarande ca 70 miljoner kronor per år under treårsperioden 2001@2004. Ökad forskning om hur folksjukdomar, som till exempel övervikt, åldersdiabetes och tarmsjukdomar, påverkas av kost kan på sikt leda till bättre hälsa och livskvalitet för många människor. Detta kan även öppna för nischodling inom jordbruket och leda till större lönsamhet i takt med en avreglerad marknad.

Min fråga till jordbruksministern är vilka åtgärder ministern ämnar vidta för att påskynda en utveckling av mervärdesmat i Sverige.

Svar på skriftlig fråga 2003/04:87 besvarad av Ann-Christin Nykvist

den 22 oktober

Svar på fråga 2003/04:87 om utvecklingen av mervärdesmat

Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist

Anita Brodén har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att påskynda en utveckling av mervärdesmat i Sverige.

Jag delar Anita Brodéns uppfattning att mervärdesmat, functional foods, är ett område som rymmer möjligheter till förbättrad folkhälsa och även exportmöjligheter för svensk livsmedelsindustri.

Det är mycket som sker inom livsmedelsområdet för närvarande. Näringsministern och jag har inbjudit företrädare för livsmedelsnäringen till ett rådslag i november 2003 om den framtida utvecklingen av livsmedelsindustrin och svensk livsmedelsexport. Det ska bli intressant att höra sektorns syn på olika områdens möjligheter.

I den förra forskningspolitiska propositionen uppmärksammades området. Det relativt nybildade Forskningsrådet för miljö, areella näringar och samhällsbyggande (Formas) har ett samordningsansvar för livsmedelsforskningen, men på detta område faller också ett ansvar på Verket för innovationssystem (Vinnova). Formas har i uppdrag att, i samverkan med bland annat Vinnova, utveckla ett nationellt program för livsmedelsforskningen. Det blir naturligtvis intressant att se hur området mervärdesmat beaktas i detta program. Vinnova har dock redan nyligen sjösatt ett forskningsprogram om just "innovativa livsmedel". Det är framför allt dessa forskningsfinansiärers ansvar att avgöra hur mycket området mervärdesmat kan prioriteras i förhållande till andra forskningsbehov. Inför den kommande forskningspolitiska propositionen utvecklar Formas och Vinnova, och en rad andra myndigheter, så kallade forsknings- och kunskapsstrategier, som kan förväntas uppmärksamma behoven inom detta område. Det vore mig främmande i det här läget att föregripa det nationella programmet och forskningsstrategierna, och än mindre regeringens prioriteringar i den forskningspolitiska propositionen.

Även inom EU sker mycket just nu inom livsmedelsområdet. Rådet antog i maj 2002 Europaparlamentets och rådets beslut om sjätte ramprogrammet för Europeiska gemenskapens verksamhet inom området forskning, teknisk utveckling och demonstration med syfte att främja inrättandet av det europeiska området för forskningsverksamhet samt innovation (2002@2006). Regeringen välkomnar detta ramprogram.

En annan viktig förutsättning för en utveckling av hälsofrämjande livsmedel, mervärdesmat, är möjligheten att via märkning och marknadsföring framhäva vad produkterna är bra för. Det finns för närvarande inga gemenskapsregler för särskilda godkända hälsopåståenden, men Europeiska kommissionen har nyligen lagt fram ett förslag till en ny förordning om närings- och hälsopåståenden som kommer att gynna innovationer inom livsmedelssektorn. De nya reglerna väntas träda i kraft 2005. I och med det nya förslaget kommer det i framtiden att finnas större möjligheter att göra produktspecifika hälsopåståenden, vilket i sin tur kommer att bidra till ökat intresse för utveckling av nya produkter.

Sverige har dessutom i dag hög kunskapsnivå inom området för bioteknik och livsmedelsförädling så jag ser positivt på framtiden. Jag tror att vi snart kommer att se ett större utbud av hälsofrämjande livsmedel och en ökad svensk livsmedelsexport.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.