Utsatta minoriteter i Kina
Skriftlig fråga 2005/06:1831 av Enochson, Annelie (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2006-06-15
- Inlämnad
- 2006-06-15
- Besvarad
- 2006-06-29
- Besvarad
- 2006-06-30
- Svar anmält
- 2006-10-02
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 15 juni
Fråga 2005/06:1831 av Annelie Enochson (kd) till utrikesminister Jan Eliasson (s)
Utsatta minoriteter i Kina
Nyligen arresterades flera av Rebiya Kadeers barn och barnbarn av kinesiska myndigheter i Xinjiang i östra Kina. Arresteringarna skedde inför ett besök av en delegation från den amerikanska kongressen i den omtvistade delen av östra Kina. Två av hennes barn blev dessutom misshandlade framför den övriga familjen av kinesiska poliser.
Rebiya Kadeer vann år 2004 Raftopriset efter att ha utmärkt sig i kampen för mänskliga rättigheter i Xinjiangprovinsen i östra Kina. På grund av Kadeers engagemang trakasseras hennes familj som bor kvar i Xinjiang. Hennes fängslade barn och barnbarn har hittills inte tillåtits kontakta sin familj från fängelset. Rebiya Kadeer utvisades och fick uppehållstillstånd i USA våren 2005 på initiativ av Condoleezza Rice. Hösten 2006 besökte Rebiya Kadeer Sveriges riksdag för att berättade om sin kamp för sitt folk, uigurerna.
Sättet som kommunistregimen behandlar uigurerna på är oacceptabelt och det är dags för omvärlden att sluta tiga om situationen vad gäller mänskliga rättigheter i Kina. Fängslandet av Kadeers barn och barnbarn är bara ett ytterligare exempel på hur Beijing behandlar ledande MR-förespråkare på ett omänskligt, brutalt sätt. Sverige måste verka inom det internationella samfundet för en striktare politik mot Kina och verka för att religiösa minoriteters rättigheter respekteras.
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att verka för att uiguriska fångar, och då speciellt Rebiya Kadeers barn och barnbarn, i Kina friges?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1831 besvarad av Jan Eliasson
den 29 juni
Svar på fråga 2005/06:1831 om utsatta minoriteter i Kina
Utrikesminister Jan Eliasson
Annelie Enochson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att verka för att uiguriska fångar, i synnerhet Rebiya Kadeers barn och barnbarn, friges av kinesiska myndigheter.
Fallet med Rebiya Kadeers familj har uppmärksammats vid flera tillfällen både i EU:s dialog om mänskliga rättigheter med Kina och genom uppvaktningar av EU-ambassaderna i Beijing.
I maj 2006 besökte även EU-trojkan Xinjiangprovinsen för att ännu tydligare föra fram budskapet att Kina måste respektera uigurernas rätt till ett eget kulturliv och till att utöva sin religion. Vid detta tillfälle framfördes även önskemål om att få träffa Rebiya Kadeers familj.
Sveriges och EU:s linje är att föra en kontinuerlig, konstruktiv och kritisk dialog med Kinas ledning om konkreta åtgärder för att förbättra situationen för de mänskliga rättigheterna i landet, däribland i Xinjiangprovinsen.
Regeringen ser allvarligt på situationen för de mänskliga rättigheterna i Kina. Även om vissa förbättringar kunnat noteras, bland annat beträffande rättsutveckling och ökat samarbete med FN:s MR-mekanismer, är bristerna i respekten för de mänskliga rättigheterna fortsatt uppenbara.
Jag kommer därför att fortsätta verka för att uigurer och andra minoritetsgrupper i Kina får komma i åtnjutande av sina mänskliga rättigheter och att Rebiya Kadeers familj inte utsätts för trakasserier.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

