utsänd representant i Burundi

Skriftlig fråga 2002/03:377 av Hägg, Carina (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2003-01-09
Anmäld
2003-01-21
Besvarad
2003-01-22
Svar anmält
2003-01-22

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 9 januari

Fråga 2002/03:377

av Carina Hägg (s) till utrikesminister Anna Lindh om utsänd representant i Burundi

Ambassaden i Nairobi, Kenya, har tillfälligt ansvarat för Sveriges kontakter med Burundi. Detta arrangemang har inte förutsättningar att motsvara det behov som finns av att kunna följa utvecklingen, stödja en dialog och följa upp biståndet till Burundi. En viktig förutsättning för att skapa en sammanhållen aktiv politik för Stora sjöregionen är utsända representanter i länderna inom regionen. Jag beklagar att beslutet om att placera en utsänd representant i Burundi ytterligare har fördröjts men ser samtidigt fram emot att snarast få ett positivt besked.

Vad avser ministern att vidta för åtgärder så att en utsänd representant för Sverige åter finns på plats i Burundis huvudstad Bujumbura?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:377 besvarad av Anna Lindh

den 21 januari

Svar på fråga 2002/03:377 om utsänd representant i Burundi

Utrikesminister Anna Lindh

Carina Hägg har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser att vidta för att Sverige åter ska ha en utsänd representant på plats i Burundis huvudstad Bujumbura.

Sverige ger sedan flera år humanitärt stöd till Burundi. Vi bidrar till försök att främja dialog och demokratisering och var en av de största bidragsgivarna till de förhandlingar som år 2000 resulterade i ett fredsavtal för Burundi. Trots avtalet, och betydande framsteg under hösten, förblir säkerhetsläget allvarligt. Det finns dock anledning till försiktig optimism om att de pågående förhandlingarna ska följas av fullt eldupphör med samtliga rebellgrupper.

Ambassaden i Nairobi ansvarar för den breda bevakningen av och dialogen med Burundi. Det sker bland annat vid regelbundna besök i Bujumbura, senast i december, då läget i landet och utvecklingen i fredsprocessen följs upp. Arbetet håller hög kvalitet. Arrangemanget bedöms med givna resurser vara till fyllest och det är inte i nuläget aktuellt att placera en av regeringen utsänd representant i Burundi.

Beträffande biståndet ansvarar Sida för genomförandet och för att representationen i fält motsvarar behoven. Biståndet till Burundi förmedlas främst genom multilaterala kanaler och följs av ambassaden i Nairobi genom av Sida utsänd personal. Uppföljningen är god och sker genom besök både från Nairobi och från Sida i Stockholm. Sverige deltar också i givarsamfundets möten om Burundi, senast i november förra året.

Regeringen följer noga utvecklingen i Burundi och förutsättningarna att utveckla biståndet vid ett hållbart genombrott i fredsprocessen. Om utvecklingen fortsätter i den positiva riktning som nu kan skönjas kan behovet av utsänd personal på plats i Burundi åter komma att prövas. Sida förutses behandla frågan i det förslag till ny strategi för Storasjöregionen man fått regeringens uppdrag att inkomma med i år.

För närvarande undersöks också möjligheten att finna en lämplig kandidat som konsul i Bujumbura.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.