utredning om tonnageskatt

Skriftlig fråga 2003/04:1450 av Bager, Erling (fp)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2004-07-21
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad:
2004-08-11
Anmäld:
2004-09-14
Svar anmält:
2004-09-14

den 21 juli

Fråga 2003/04:1450

av Erling Bager (fp) till finansminister Bosse Ringholm om utredning om tonnageskatt

För den svenska sjöfartens konkurrenskraft är införandet av tonnageskatt mycket viktigt. De svenska rederierna får då samma villkor som nu gäller för andra sjöfartsländer inom EU.

Den 11 februari 2004 ställde sig finansministern i ett frågesvar i riksdagen positiv till att förutsättningslöst utreda införandet av tonnageskatt i Sverige. Riksdagen har även under våren 2004 bifallit motioner angående införandet av tonnageskatt.

Enligt uppgifter från Finansdepartementet har ingen utredning ännu tillsatts och ej heller har några utredningsdirektiv framtagits. För den svenska sjöfartsnäringen är det ur konkurrensskäl ytterst angeläget att utredning om tonnageskatt ej ytterligare försenas.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga finansminister Bosse Ringholm:

Kan finansministern bekräfta att den nu sedan början av året aviserade utredningen kommer att tillsättas, utan ytterligare dröjsmål?

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter