utredning av utlokalisering av statliga verk
Skriftlig fråga 2004/05:102 av Wigström, Cecilia (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-10-12
- Inlämnad
- 2004-10-12
- Besvarad
- 2004-10-20
- Svar anmält
- 2004-10-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 12 oktober
Fråga 2004/05:102
av Cecilia Wigström (fp) till näringsminister Leif Pagrotsky om utredning av utlokalisering av statliga verkRikets andra stad har länge varit förfördelad när det gäller huvudkontor för statliga verk och myndigheter. Göteborg har i dag endast sex huvudkontor för statliga myndigheter och verk. Detta i jämförelse med Stockholm som har runt 130 huvudkontor, Uppsala elva, Solna tio, Norrköping sex och Karlskrona sex. Statistik från SCB visar att när det gäller statliga arbetstillfällen hamnar Västra Götalands län på 16:e plats med bara 3,8 % av de förvärvsarbetande i statlig tjänst, att jämföra med rikets genomsnitt på 5,2 %.
I samband med försvarspropositionen tillsätter regeringen en statlig utredning som ska undersöka om hela eller delar av statliga verk kan flyttas till nedläggsningsdrabbade orter. När regeringen föreslår att Amf 4 läggs ned och helikoptrarna på Säve flyttas bort bör även Göteborg komma i fråga som lokaliseringsort för hela eller delar av statliga verk.
Vilka åtgärder är näringsministern beredd att vidta för att den utredning om utlokalisering av statliga verksamhet till drabbade orter inkluderar Göteborg?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:102 besvarad av Ulrica Messing
den 20 oktober
Svar på fråga 2004/05:102 om utredning av utlokalisering av statliga verk
Statsrådet Ulrica Messing
Cecilia Wigström har frågat näringsminister Leif Pagrotsky vilka åtgärder han är beredd att vidta för att den utredning om utlokalisering av statlig verksamhet till drabbade orter inkluderar Göteborg. Frågan är ställd mot bakgrund av den planerade förändringen i Försvarsmaktens grundorganisation som redovisats i propositionen (2004/05:5) Vårt framtida försvar.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Regeringen har ett ansvar för att stödja de människor och de regioner som påverkas av förändringarna inom försvaret. Regeringen kommer därför att ta ett särskilt stort ansvar i form av riktade åtgärder till de regioner som berörs mest av försvarsomställningen, det vill säga Östersund, Arvidsjaur, Kristinehamn och Gotland. I dessa regioner berörs många försvarsanställda negativt samtidigt som de alternativa arbetsmarknaderna är mer eller mindre begränsade.
Bland annat har förre riksdagsledamoten Jan Bergqvist utsetts till statlig utredare med uppdrag att föreslå lämpliga lokaliseringar av statliga verksamheter till dessa regioner.
För Göteborgsregionens del innebär de planerade förändringarna av Försvarsmaktens grundorganisation en i stort sett oförändrad volym av årsarbetskrafter, men med förändrad inriktning.
Mot bakgrund av detta avser jag inte att vidta några åtgärder för att även Göteborg ska omfattas av Jan Bergqvists uppdrag. Däremot finns det, för de individer som kortsiktigt drabbas av arbetslöshet i Göteborg, en särskild beredskap att inom ramen för arbetsmarknadspolitiken hjälpa till i övergång till vidareutbildning eller till andra delar av arbetsmarknaden.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
