Utökning av antalet utbildningsplatser på Karlstads universitet

Skriftlig fråga 2013/14:63 av Svantorp, Gunilla (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2013-10-21
Anmäld
2013-10-22
Besvarad
2013-10-28
Besvarad
2013-10-30
Svar anmält
2013-11-04

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 21 oktober

Fråga

2013/14:63 Utökning av antalet utbildningsplatser på Karlstads universitet

av Gunilla Svantorp (S)

till utbildningsminister Jan Björklund (FP)

I dag rapporterar Sveriges Radio att Karlstads universitet återigen når nytt ansökningsrekord. 17 700 studenter vill studera på Karlstads universitet, vilket kan jämföras med fjolårets siffra, som var 14 900.

Detta innebär en ökning på 18 procent, långt över rikssnittet på 4,7 procent. Sedan 2008 har antalet sökande ökat kraftigt, och det mest glädjande är att det är många förstahandssökande. Tyvärr är det inte lika glädjande att universitetet har nått takbeloppet och alltså måste säga nej till en stor andel av de sökande.

Jag har följande fråga:

Är utbildningsminister Jan Björklund beredd att utöka, alternativt omfördela, utbildningsplatser till Karlstads universitet?

Svar på skriftlig fråga 2013/14:63 besvarad av Utbildningsminister Jan Björklund

den 28 oktober

Svar på fråga

2013/14:63 Utökning av antalet utbildningsplatser på Karlstads universitet

Utbildningsminister Jan Björklund

Gunilla Svantorp har frågat mig om jag är beredd att utöka, alternativt omfördela, utbildningsplatser till Karlstads universitet.

Antalet helårsstudenter vid de svenska lärosätena har de senaste åren varit fler än någonsin. År 2010 var en rekordnotering i antalet helårsstudenter och utbildningsvolymen ligger kvar på en historiskt sett hög nivå. Mellan 2006 och 2012 ökade antalet helårsstudenter i landet med 27 500, i Karlstad universitets fall med 400 platser.

Det bör framhållas att regeringen genomför utbildningssatsningar för att möta behoven inom vissa bristyrken. Som en del av detta har Karlstads universitet tillförts ytterligare resurser för den tillfälliga satsningen på totalt 1400 platser riktade mot sjuksköterske- och ingenjörsutbildningarna. Lärosätet har också tilldelats mer medel på grund av en omfördelning av platser mellan lärar- och förskollärarutbildningarna. Vidare har Karlstads universitet fått del av de medel som avsatts för att finansiera utbyggnaden av civil- och högskoleingenjörsutbildningarna som inleddes 2013. Lärosätet får även del av den tillfälliga satsningen på totalt 4200 högskoleplatser under 2013–2015.

Vad som också bör vägas in i bedömningen av antalet platser i högskolan är behovet på några års sikt. En prognos som har gjorts inom Regeringskansliet visar att förändringarna i årskullarnas storlek innebär att de årskullar som slutför gymnasieskolan under de kommande åren har förutsättning att påbörja en eftergymnasial utbildning i betydligt större utsträckning än tidigare. Detta givet dagens studiemönster och resurser till eftergymnasial utbildning samt oförändrad andel högskole­nybörjare som är inresande studenter.
Prognosen för dem som nu går ur gymnasieskolan är att 53 procent beräknas kunna få en plats i eftergymnasial utbildning före 34 års ålder. Prognosen för t.ex. dem som slutar gymnasieskolan om sju år, 2020, är att 63 procent kan komma att få plats att påbörja utbildning inom universitet, högskola eller yrkeshögskola innan de fyllt 34.

Mot denna bakgrund är regeringens slutsats att nuvarande nivå och inriktning när det gäller högre utbildning, såväl för Karlstads universitet som för övriga landet, är väl avvägd.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.