utjämningspolitiken ökar ojämlikheten
Skriftlig fråga 1999/2000:742 av Tolgfors, Sten (m)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2000-03-24
- Anmäld:
- 2000-03-28
- Besvarad:
- 2000-03-30
Fråga 1999/2000:742
av Sten Tolgfors (m) till finansminister Bosse Ringholm om att utjämningspolitiken ökar ojämlikhetenEn undersökning från Handelns utredningsinstitut (HUI) visar att sannolikheten för att den fattige ska förbli fattig har ökat under de senaste 30 åren och att den sociala rörligheten har bromsats betänkligt av en långt driven utjämning av inkomster och levnadsstandard. Enligt forskarna kan "den svenska modellen" med högt skattetryck och en stor offentlig sektor ha haft en klasskonserverande effekt som sällan beaktats.
Välfärdsstatens moraliska konsekvens verkar vara att den fattige ska förbli fattig och den arbetsamme av skatter och marginaleffekter ska hindras att arbeta sig uppåt. Välfärdsstatens budskap till den som vill förbättra sin standard är att de bör skaffa sig kapitalinkomster, en "arvtant", svartinkomster eller vinna på tips i stället för att avancera i yrkeslivet.
Vi moderater vill åtgärda detta genom att sänka skatterna för låg- och medelinkomsttagare för att på så sätt förbättra möjligheterna för den enskilde att förbättra sin ekonomi genom eget arbete.
Vad avser finansministern göra för att se till att arbete lönar sig bättre för lågavlönade?

