utförsäkring från arbetslöshetsförsäkringen
Skriftlig fråga 1998/99:806 av Fagerström, Ann-Marie (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1999-07-20
- Anmäld
- 1999-07-27
- Besvarad
- 1999-08-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 juli
I en interpellation för en tid sedan svarade näringsministern på frågan hur regeringen tänker agera för att säkerställa att utförsäkringen från arbetslöshetsförsäkringen och övergång till socialbidrag inte kommer att ske, utan att arbetsmarknadspolitiska program kommer in i stället. Om jag tolkar svaret från näringsministern rätt så skall vi aldrig acceptera en utförsäkring. I nästa mening säger ministern att om vi däremot framöver ser utförsäkring på grund av brist på arbetsmarknadspolitiska medel så är det oacceptabelt. Detta är just vad man befarar.
I det län där jag kommer ifrån, dvs. Kalmar, har man flaggat för att detta problem kommer att uppstå redan till hösten. De medel som finns kommer i huvudsak att användas till utbildning, praktik i privata företag, starta eget, just till de åtgärder som direkt leder till jobb. Det blir i huvudsak de människor som i dag är i närheten av jobb som kommer i anspråk. De medel som blir över till den andra gruppen arbetslösa som vi har i dag blir mycket små.
Enligt arbetsförmedlingschefen på ett lokalkontor kommer med all sannolikhet flera av dessa människor att utförsäkras. Detta är inte ett problem allena för vårt län utan vad jag förstår gäller det i stort sett hela landet.
Kommer näringsministern att vidta några ytterligare åtgärder för att förhindra flera utförsäkringar efter de signaler som har framkommit efter svaret på den interpellation som jag syftar på?
Svar på skriftlig fråga 1998/99:806 besvarad av Näringsminister Björn Rosengren
- Näringsminister Björn Rosengren
den 12 augusti
Ann-Marie Fagerström har frågat om jag kommer att vidta några ytterligare åtgärder för att förhindra flera utförsäkringar efter de signaler som har framkommit sedan mitt senaste interpellationssvar i den här frågan i slutet av maj.
Jag vill gärna börja med att understryka hur viktig jag anser att denna fråga är. Dessbättre finns det ingenting som tyder på att den utveckling som Ann-Marie Fagerström befarar skulle vara på väg. Tvärtom visar uppgifter från Arbetsmarknadsstyrelsen (AMS) att antalet utförsäkrade faktiskt håller på att gå ned.
Sverige har i dag en mycket god utveckling på arbetsmarknaden. Arbetslösheten minskar och sysselsättningen ökar kraftigt. Enligt Statistiska centralbyrån var antalet sysselsatta i juni 106 000 fler än för ett år sedan. Allting tyder på att den goda konjunktur- och sysselsättningsutvecklingen kommer att hålla i sig. Men vi får inte glömma att det fortfarande finns många som har svårt att bryta arbetslösheten.
En av arbetsförmedlingens huvuduppgifter är att minska långtidsarbetslösheten och förhindra långa tider utan reguljärt arbete. Särskild uppmärksamhet skall riktas mot personer som t.ex. har svårt att återinträda på arbetsmarknaden. Det gäller många äldre, invandrare, funktionshindrade och andra som har varit utan arbete under lång tid. Regeringen har därför satt tydliga mål att antalet långtidsarbetslösa och långtidsinskrivna skall minska relativt kraftigt nu. För att underlätta det arbetet föreslog regeringen i vårpropositionen en kraftig förstärkning av anställningsstödet för arbetslösa med särskilt långa inskrivningstider hos arbetsförmedlingen. Det nya regelverket träder i kraft den 1 oktober 1999.
Jag vill påpeka att jag följer utvecklingen på området noga och vidhåller vad jag sade i mitt interpellationssvar, att det är oacceptabelt om antalet utförsäkringar skulle öka på grund av brist på arbetsmarknadspolitiska medel. Visar det sig att utförsäkringarna ökar i något län ankommer det i första hand på AMS att omfördela medlen mellan länen. I nuläget bedömer regeringen att de resurser som har tilldelats AMS är tillräckliga för att förhindra en ökning av antalet utförsäkringar.
Mot denna bakgrund finner jag inte behov att från regeringens sida i dag vidta några ytterligare åtgärder mot utförsäkring.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
