utbyggnad av 3 G-nätet

Skriftlig fråga 2004/05:840 av Ångström, Yvonne (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-02-02
Inlämnad
2005-02-02
Besvarad
2005-02-09
Svar anmält
2005-02-09

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 2 februari

Fråga 2004/05:840

av Yvonne Ångström (fp) till statsrådet Ulrica Messing om utbyggnad av 3 G-nätet

Den pågående utbyggnaden av 3 G-nätet i vårt land går alldeles för långsamt i förhållande till vad som överenskommits. Post- och telestyrelsens (PTS) genomgång har visat att operatörerna inte alls har uppfyllt sina löften om att täcka 8 860 000 personer av Sveriges befolkning. Hittills har man uppnått en täckning av 86 %, vilket innebär att utbyggnadstakten inte varit den som operatörerna lovat.

Enligt uppgifter i medierna hotar PTS nu med vite. Det är då viktigt att ett sådant vite blir kännbart @ annars fyller det inte något verkligt syfte.

Jag vill fråga:

Kommer statsrådet Messing att följa PTS handlande och därefter redovisa vad som sker?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:840 besvarad av Ulrica Messing

den 9 februari

Svar på fråga 2004/05:840 om utbyggnad av 3 G-nätet

Statsrådet Ulrica Messing

Yvonne Ångström har frågat mig om jag avser att följa PTS handlande i fråga om 3 G-utbyggnaden och därefter redovisa vad som sker.

Jag, liksom Yvonne Ångström, är mycket mån om att 3 G-utbyggnaden inte dras med större förseningar än nödvändigt. Det är mycket viktigt att hela landet får del av den nya tekniken, såväl små och stora företag som privatpersoner, både i städer och på landsbygden. Jag är också angelägen om att operatörerna ska göra sitt bästa för att leva upp till de utfästelser som de gjorde år 2000, och som låg till grund för att de fick tillstånden.

Trots att 3 G-operatörerna har förbättrat sin täckning, sedan PTS senaste mätning, har de ännu inte uppfyllt sina löften om att täcka 8 860 000 personer av Sveriges befolkning. PTS arbetar för närvarande intensivt med tillsynsprocessen. Som Yvonne Ångström påpekar, kan viten utdömas för bristande uppfyllelse av tillståndsvillkoren. Syftet med vitesförelägganden är att de ska vara så pass kännbara att de ska förmå operatören att uppfylla kraven. Det fortlöpande arbetet i denna process utförs av PTS. Jag har fullt förtroende för myndigheten. Jag följer processen noga och redovisar regelbundet situationen på marknaden.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.