Utbildning för yrken inom skogsnäringen
Skriftlig fråga 2007/08:686 av Ericson, Lars-Ivar (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-01-31
- Inlämnad
- 2008-01-31
- Besvarad
- 2008-02-06
- Svar anmält
- 2008-02-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2007/08:686 Utbildning för yrken inom skogsnäringen
av Lars-Ivar Ericson (c)
till utbildningsminister Jan Björklund (fp)
Det råder brist på utbildad arbetskraft för yrken inom skogsnäringen och denna arbetskraftsbrist förväntas bli ännu större inom en snar framtid. Skogsentreprenörer har svårt att bemanna maskinerna med kompetenta förare och inom massa‑, pappers- och sågverksbranschen efterfrågas utbildad personal. Det är därför angeläget att få fler intresserade av skogsutbildning på naturbruksgymnasierna och andra skolor samt att erbjuda denna utbildning på fler platser. Den svenska skogsnäringen är en framtidsnäring och det är olyckligt om inte utbildningsväsendet kan tillhandahålla utbildad personal för denna närings olika grenar.
Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande fråga till ministern:
Vilka åtgärder avser utbildningsministern att vidta för att främja utbildning för yrken inom skogsnäringen?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:686 besvarad av Utbildningsminister Jan Björklund
Svar på fråga
2007/08:686 Utbildning för yrken inom skogsnäringen
Utbildningsminister Jan Björklund
Lars-Ivar Ericson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att främja utbildningen för yrken inom skogsnäringen.
Inom många sektorer, inte bara skogsindustrin, förutser Statistiska centralbyrån en brist på utbildad arbetskraft under de kommande tio till femton åren. Det är därför av största vikt att vi har en gymnasieskola som erbjuder yrkesutbildningar som är av hög kvalitet och som svarar mot arbetsmarknadens behov samt kan väcka ungdomars intresse.
Regeringen tillsatte våren 2007 Gymnasieutredningen (U 2007:01) med uppdrag att lämna förslag till en reformerad gymnasieskola. Studievägarna behöver anpassas till förändringarna inom olika bransch- och yrkesområden. Av utredningsdirektiven (dir. 2007:8) framgår bland annat att olika elevers intressen och fallenhet ska tas till vara och att de yrkesförberedande programmen ska ha hög kvalitet och leda till skicklighet i yrket. Utredningen ska lämna sitt betänkande senast den 31 mars 2008.
Vidare har regeringen beslutat om en försöksverksamhet med gymnasial lärlingsutbildning med start redan hösten 2008. Syftet är att ge eleverna fler alternativ i gymnasieskolan och pröva en utbildningsform som ligger ännu närmare arbetslivet än den traditionella undervisningen. Från hösten 2008 gäller även den så kallade frisökningen, vilket innebär att elever fått ökade möjligheter att söka utbildningar i andra kommuner än hemkommunen.
Regeringen har också tillsatt Yrkeshögskoleutredningen (U 2007:07) som ska lämna förslag till hur eftergymnasiala yrkesutbildningar utanför högskolan ska sammanföras till en ny yrkeshögskola. Utredaren ska som en del av detta uppdrag klargöra hur olika former av eftergymnasiala yrkesutbildningar tillgodoser olika intressenters behov.
Statliga insatser är dock inte nog. Ungdomars intresse för olika yrkesutbildningar är ett gemensamt ansvar för staten, skolhuvudmännen och inte minst arbetslivet. Skogsbranschen visar i rapporten Skog- och träindustrin – en del av innovativa Sverige från december 2005 att man förstår sin roll i sammanhanget och tar huvudansvaret för åtgärder och program ägnade att intressera unga människor för branschen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
