Upphandling för matkvalitet
Skriftlig fråga 2009/10:81 av Ericson, Gunvor G (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2009-10-13
- Anmäld
- 2009-10-14
- Besvarad
- 2009-10-21
- Svar anmält
- 2009-10-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 13 oktober
Fråga
2009/10:81 Upphandling för matkvalitet
av Gunvor G Ericson (mp)
till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c)
Allt fler kommuner inser nu att god mat är en viktig kvalitetsfråga. Svensk djurskyddslagstiftning och svenskt jordbruk ligger långt framme vad gäller att tillgodose konsumenters önskemål om att äta klimatsmart och hälsosamt.
Efter mediernas rapportering tidigare i år om usla förhållanden för de danska grisarna har ett tiotal kommuner runt om i landet krav på att kött som köps in ska vara producerat i enlighet med svensk djurskyddslagstiftning.
För tio år sedan ansågs miljökrav vid upphandling vara ovidkommande, men i dag anses det som självklart att kunna ställa miljökrav. Ett syfte med offentlig upphandling är att värna om den fria rörligheten och att leverantörer i andra EU-medlemsländer ska kunna vara med och lägga anbud i de andra länderna på ett öppet sätt och på ett sådant sätt att alla behandlas lika. Men det är inte att behandlas lika om kvalitet och produktionssätt skiljer sig åt.
Ministern säger i en radiointervju att de kommuner som ställer krav på att kött ska vara producerat i enlighet med svensk djurskyddslagstiftning gör fel. Han är därför inte beredd att arbeta för att ändra lagstiftningen säger han.
– Nej, därför att jag månar om den fria konkurrensen (Ekot den 3 oktober).
Min fråga:
Delar ministern uppfattningen att det ska gå att ställa krav utifrån skillnad i kvalitet och produktionssätt mellan olika livsmedelsproducenter inom EU, och avser ministern i så fall att ta något initiativ i sammanhanget?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:81 besvarad av Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Svar på fråga
2009/10:81 Upphandling för matkvalitet
Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Gunvor G Ericson har frågat mig om det ska gå att ställa krav utifrån skillnad i kvalitet och produktionssätt mellan olika livsmedelsproducenter inom EU och om jag i så fall avser att ta något initiativ i sammanhanget.
Vid en offentlig upphandling finns redan i dag utrymme för att ställa krav på kvalitet på de produkter som ska köpas in. Ett av syftena med den offentliga upphandlingen är att främja den fria handeln och att alla leverantörer behandlas lika. Ett krav på att en produkt ska komma från just Sverige och inget annat land skulle däremot strida mot en av hörnpelarna i den europeiska gemenskapen, den fria rörligheten av varor och tjänster. Principerna om likabehandling och icke-diskriminering innebär att ett förfrågningsunderlag inte får utarbetas på så sätt att det försätter anbudsgivarna i en ojämlik ställning.
Det är emellertid möjligt att ställa krav som avser miljö- eller djurskyddshänsyn i upphandling av livsmedel. Sådana krav måste dock vara icke-diskriminerande, proportionella och förutsebara. Det måste även finnas möjlighet att göra en verklig kontroll att kraven uppfylls.
Jag vill även tillägga att det underlättar för mindre aktörer att vara med i upphandlingen om den inte görs så stor. När man i en och samma upphandling ska ha med till exempel både kött och rotsaker utesluter man många aktörer. Det finns i sammanhanget också möjlighet att till lokala producenter informera om att det äger rum en upphandling.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

