upphandling av TETRA-system

Skriftlig fråga 1999/2000:1202 av Högström, Kenth (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-07-11
Besvarad
2000-08-17
Anmäld
2000-09-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 5 juli

Fråga 1999/2000:1202

av Kenth Högström (s) till statsrådet Mona Sahlin om upphandling av TETRA-system

Statsrådet Mona Sahlin meddelade i ett interpellationssvar den 15 maj att regeringen bestämt sig för att ett nytt modernt radiosystem kallat TETRA, Terrestial Trunk Radio, ska byggas i Sverige. Biträdande näringsministern angav att ett regeringsbeslut om direktiven för ett upphandlingsuppdrag avseende ett gemensamt TETRA-system skulle finnas till handa senast dagarna innan riksdagens sommarledighet.

Mona Sahlin i riksdagen den 15 maj: "Vi tar nu initiativ för ett gemensamt TETRA-system. Svaret är alltså: Ja, regeringen har tagit ställning. Vilken tidsrymd är det? Det handlar om någon vecka eller om några veckor. Det är absolut före den i almanackan utsatta tiden för sommar, även om det känns som sommar nu. Innan riksdagen går på sommarlov kommer också detta beslut att ha fattats."

I skrivande stund har Näringsdepartementet ännu inte presenterat några direktiv för upphandling av ett TETRA-system. Frågan om ett nytt modernt radiosystem i Sverige börjar bli alltmer akut. TETRA-ärendet har under flera år av oförklarliga skäl försenats och på ett mycket beklagligt sätt hamnat i en långbänk. Det ansvariga departementets handläggning av TETRA-ärendet är allt annat än tillfredsställande.

Jag vill därför fråga Mona Sahlin vad statsrådet avser att vidta för åtgärder för att de utlovade direktiven för ett upphandlingsuppdrag av ett gemensamt TETRA-system snarast ska presenteras.

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:1202 besvarad av statsrådet Mona Sahlin

den 17 augusti

Svar på fråga 1999/2000:1202 om upphandling av TETRA-system

Statsrådet Mona Sahlin

Kenth Högström har frågat mig om vilka åtgärder jag avser vidta för att snarast presentera direktiven för ett upphandlingsuppdrag rörande ett gemensamt TETRA-system.

Jag kan meddela frågeställaren att regeringen i dag har fattat beslut angående ett upphandlingsuppdrag för ett gemensamt radiokommunikationssystem.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.