Upphandling av asylboende

Skriftlig fråga 2014/15:173 av Mikael Cederbratt (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2015-01-21
Överlämnad
2015-01-22
Anmäld
2015-01-27
Svarsdatum
2015-01-28
Besvarad
2015-01-28
Sista svarsdatum
2015-01-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

 

Migrationsverket räknar i sin senaste prognos med mellan 80 000 och 105 000 asylsökande nästa år. Till stor del beror ökningen på att många människor nu flyr kriget i Syrien. Hundratusentals människor har dödats och ingen lösning på konflikten är i sikte. UNHCR räknar med att antalet flyktingar som lämnat landet kommer att ha ökat till över 4 miljoner i slutet av året. Detta får konsekvenser även i vårt land. Fler söker skydd i Sverige och detta ställer krav på vårt mottagande och arbete med bosättning av asylsökande och nyanlända.

Många kommuner tar stort ansvar när det gäller mottagande av asylsökande. Kommunerna har bland annat ansvar för att på kort varsel erbjuda asylsökande barn skolgång.  Det är angeläget att ansvaret för asylsökanden delas av fler kommuner i vårt land.

Eftersom det i dag är stor brist på bostäder för nyanlända blir många kvar i Migrationsverkets anläggningsboenden i stället för att flytta till en kommun. Detta leder till att Migrationsverket måste upphandla ännu fler tillfälliga anläggningsboenden för asylsökande. Förutom att de tillfälliga boendena är betydligt dyrare än ordinarie boenden leder detta till att nyanländas etablering fördröjs vilket är olyckligt, inte minst ur integrationssynpunkt.

Antalet asylsökande är även fortsättningsvis stort, vilket gör att väntetiderna på anvisad bosättning riskerar att bli mycket långa. Det måste skapas hållbara lösningar för kommunerna och människorna som kommer.

I Vänersborg finns Sveriges största flyktingförläggning med 899 platser. Migrationsverket har dessutom tecknat avtal med andra företag om ytterligare 260 platser för asylsökande i Vänersborg.

Vänersborgs kommun ställer sig utifrån rådande omständigheter mycket kritisk till ytterligare asylplatser, och kommunpolitiker uppger till SVT:s Västnytt att de har skrivit brev till statsrådet Morgan Johansson för att belysa problemet med att människor blir kvar på asylboendet efter att ha fått uppehållstillstånd. Bara i Västsverige saknas 1 000 platser för 2015 i dagsläget, uppger länsstyrelsen för Västnytt.

 SVT:s Västnytt har träffat justitie- och migrationsministern Morgan Johansson och på Västnytts hemsida kan man läsa följande:

”Migrationsverket kan få säga nej i upphandlingar till boenden för asylsökande i de kommuner där det redan finns stora boenden. Det beskedet ger justitieministern efter att ha sett Västnytts inslag om flyktingsituationen i Vänersborg.”

Kan ministern förtydliga detta uttalande? Avser ministern att vidta åtgärder för att förändra principerna i lagen om offentlig upphandling för att göra det möjligt för Migrationsverket att avslå boenden i kommuner med befintliga asylboenden?

Svar på skriftlig fråga 2014/15:173 besvarad av Morgan Johansson (S), justitie- och migrationsminister

Dnr Ju2015/816/Statssekr

Justitiedepartementet

Justitie- och migrationsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2014/15:173 av Mikael Cederbratt (M) Upphandling av asylboende

Mikael Cederbratt har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder för

att förändra principerna i lagen om offentlig upphandling för att göra det

möjligt för Migrationsverket att avslå boenden i kommuner med befintliga asylboenden?

Sverige har en human asylpolitik och är en fristad för den som flyr undan förföljelse. Till följd av den svåra situationen i bland annat Syrien är antalet asylsökande i Sverige högt. Trots att det för närvarande kommer många asylsökande varje vecka, kan Migrationsverket erbjuda dessa personer ett värdigt boende samma dag som de kontaktar myndigheten. I samband med stora och snabba ökningar av antalet asylsökande är det dock en utmaning för Migrationsverket att ordna boenden för de asylsökande som inte ordnar boende på egen hand. När Migrationsverket inte kan hyra lägenheter eller andra lämpliga boendeformer är myndigheten hänvisad till att upphandla boendet som en tjänst på den öppna marknaden, i enlighet med lagen om offentlig upphandling, LOU.

LOU reglerar när stat eller kommun ingår kontrakt om vissa tjänster, exempelvis boenden m.m. Hyresavtal faller dock utanför lagen. Lagen är byggd på EU-direktiv. För dessa upphandlingar ska de grundläggande principerna iakttas, dvs. krav på öppenhet, likabehandling och icke-diskriminering. Migrationsverket har haft en dialog med Konkurrensverket om möjligheten att beakta kommuners asylmottagande vid upphandlingar av boenden, inom ramen för LOU:s regelverk. Migrationsverket överväger nu att vid kommande direktupphandling beakta befintligt asylmottagande i kommuner.

Regeringen aviserade i budgetpropositionen för 2015 avsikten att låta utreda mottagandet av asylsökande och nyanlända, i syfte att skapa ett robust och flexibelt system som säkerställer ett värdigt mottagande och som snabbar på integrationsprocessen. I detta arbete söker regeringen breda parlamentariska överenskommelser och därför är det positivt att också M, C och KD har gett stöd för en sådan översyn.

Stockholm den 28 januari 2015

Morgan Johansson

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.