upphandling av arkeologi
Skriftlig fråga 2000/01:1228 av Backman, Jan (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-05-15
- Anmäld
- 2001-05-22
- Besvarad
- 2001-05-23
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:1228
av Jan Backman (m) till kulturminister Marita Ulvskog om upphandling av arkeologiI Riksantikvarieämbetets redovisning av uppdraget att utvärdera arbetet med att skapa stabila och funktionella besluts- och beredningsformer för den uppdragsarkeologiska verksamheten under år 2000 konstaterar man att det av riksdagen anvisade upphandlingsliknande urvalsförfarandet inte haft någon större omfattning.
Vilka åtgärder planerar kulturministern att vidta för att säkra att riksdagsbeslutet efterlevs?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:1228 besvarad av kulturminister Marita Ulvskog
Svar på frågorna 2000/01:1228 om upphandling av arkeologi och 1229 om länsstyrelsernas uppföljning av uppdragsarkeologisk verksamhet
Kulturminister Marita Ulvskog
Jan Backman har frågat mig om vilka åtgärder jag planerar att vidta för att säkra att riksdagsbeslutet gällande det anvisade upphandlingsliknande urvalsförfarandet efterlevs samt vilka åtgärder jag avser att vidta för att länsstyrelsernas uppföljningsarbete ska förbättras.
Riksantikvarieämbetets rapport Redovisning av uppdraget Uppdragsarkeologi @ uppdrag nr 4 i 2000 års regleringsbrev ger en bedömning av effekterna gällande handläggningen av den uppdragsarkeologiska verksamheten. Genom föreskrifter, allmänna råd och rekommendationer finns i dag ett väl utvecklat regelsystem och under de två och ett halvt år som verkställighetsföreskrifterna varit i bruk har handläggningen enligt redovisningen successivt förbättrats.
Dock innebär de mycket stora svängningarna mellan olika år vad gäller omfattningen av offentliga infrastrukturinvesteringar problem för den avgiftsfinansierade uppdragsarkeologin. Med anledning av detta genomförs en analys och översyn av formerna för den arkeologiska uppdragsverksamheten. Regeringen avser att återkomma till riksdagen i dessa frågor vilket anges i budgetpropositionen för 2001, avsnittet Kulturmiljö, s. 30.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

