Uppgiftsmöjligheter i brottsbekämpande syfte

Skriftlig fråga 2013/14:185 av Karlsson, Anders (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2013-12-10
Inlämnad
2013-12-10
Besvarad
2013-12-18
Svar anmält
2013-12-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 december

Fråga

2013/14:185 Uppgiftsmöjligheter i brottsbekämpande syfte

av Anders Karlsson (S)

till finansminister Anders Borg (M)

Konkurrerande registerlagstiftning utgör ett problem för Tullverket. Olika regler gäller för de två huvudverksamheterna ekonomisk handel och brottsbekämpning. Tullverkets brottsbekämpning måste få möjligheten att få information genom och använda sig av alla tillgängliga uppgifter. Brott ska inte undgå upptäckt och straff genom skillnader i regelverk och på grund av stuprörstänkande.

Avser finansministern att ta initiativ till att Tullverket ska få använda alla tillgängliga uppgifter inom Tullverket i brottsbekämpande syfte?

Svar på skriftlig fråga 2013/14:185 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 18 december

Svar på frågorna

2013/14:183 Tullverkets befogenheter att lagra trafikuppgifter

2013/14:185 Uppgiftsmöjligheter i brottsbekämpande syfte

Finansminister Anders Borg

Anders Karlsson har frågat mig dels om jag avser att ta initiativ till att Tullverket ges befogenhet att lagra trafikuppgifter tillhandahållna av transportföretag, dels om jag avser att ta initiativ till att Tullverket får använda alla tillgängliga uppgifter inom Tullverket för brottsbekämpande syfte.

Tullverket har den 15 november i år inkommit med en hemställan med förslag till ny tullbrottsdatalag. I hemställan behandlas bl.a. frågor av det slag Anders Karlsson tar upp. Jag har inte för avsikt att föregripa beredningen av Tullverkets hemställan.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.