Uppföljning av besökssiffror för statliga museer
Skriftlig fråga 2011/12:336 av Högman, Berit (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2012-01-31
- Inlämnad
- 2012-01-31
- Besvarad
- 2012-02-08
- Svar anmält
- 2012-02-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 31 januari
Fråga
2011/12:336 Uppföljning av besökssiffror för statliga museer
av Berit Högman (S)
till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M)
I december fattade riksdagen ett enhälligt beslut om att en utvärdering ska göras av hur besökssiffrorna för våra statliga museer ser ut sedan den fria entrén togs bort.
Har kulturministern agerat i frågan efter riksdagens beslut?
Svar på skriftlig fråga 2011/12:336 besvarad av Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth
Svar på fråga
2011/12:336 Uppföljning av besökssiffror för statliga museer
Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth
Berit Högman har frågat mig om jag har agerat i frågan efter riksdagens beslut om en utvärdering av hur besökssiffrorna för de statliga museerna ser ut sedan den fria entrén togs bort.
Först vill jag understryka att det i dag är gratis inträde på de statliga museerna för barn och unga upp till 19 år. Till skillnad mot tidigare så gäller det till samtliga utställningar på museerna. Jag vill även framhålla att regeringen har tillfört över 100 miljoner kronor sedan 2006, bland annat i syfte att skapa möjligheter för de statliga museerna att själva kunna göra egna prioriteringar i verksamheten.
Jag välkomnar riksdagens beslut om en uppföljning av besöksmönster på de statliga museerna. Regeringen avser därför inom kort att ge Myndigheten för kulturanalys i uppdrag att, utifrån riksdagens tillkännagivande, följa upp utveckling av museibesöken vid de statliga museerna sedan entréavgifterna återinförts och analysera besöksmönstren så att dessa kan ställas mot de kulturpolitiska målen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.