uppehållstillstånd till följd av sjukdom
Skriftlig fråga 2000/01:419 av Pålsson, Chatrine (kd)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2000-12-11
- Besvarad:
- 2000-12-20
- Anmäld:
- 2001-01-16
den 11 december
Fråga 2000/01:419
av Chatrine Pålsson (kd) till statsrådet Maj-Inger Klingvall om uppehållstillstånd till följd av sjukdomHundratals människor i Kalmar län har engagerat sig för en svårt njursjuk kvinna från Kosovo. Utlänningsnämnden har avslagit hennes ansökan om förnyat uppehållstillstånd, trots att det finns en allvarlig risk för hennes hälsa om hon återvänder till Kosovo, eftersom sjukvården där inte kan svara mot hennes behov.
I proposition 1988/89:86 uttalas, på s. 147 i anslutning till bestämmelsen i UtlL om humanitära skäl, att det kan vara fråga om personer som på grund av sin sjukdom eller andra personliga förhållanden inte bör nekas uppehållstillstånd här.
Vad avser statsrådet göra för att säkerställa att personer som åberopar humanitära skäl med hänvisning till svåra sjukdomstillstånd kan beviljas förnyat uppehållstillstånd?

