uppehållstillstånd till asylsökande från Irak

Skriftlig fråga 2004/05:274 av Hoffmann, Ulla (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-11-04
Anmäld
2004-11-08
Besvarad
2004-11-10
Svar anmält
2004-11-10

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 4 november

Fråga 2004/05:274

av Ulla Hoffmann (v) till statsrådet Barbro Holmberg om uppehållstillstånd till asylsökande från Irak

Före sommaren ökade Migrationsverkets ansträngningar att få irakier med avvisningsbeslut att återvända hem. Under hösten har dock säkerhetsläget i Irak bedömts som allt allvarligare och avvisningar verkställs inte längre.

Det har nu också, främst genom amerikanska och irakiska forskare, kommit fram information om att omkring 100 000 personer dödats i Irak under det pågående kriget. En siffra som är betydligt högre än vad som tidigare framkommit. Situationen i Irak är alltså värre än någonsin. Att i detta läge skicka tillbaka irakiska asylsökande från Sverige framstår som allt mindre lyckat.

Efter en kraftig nedgång har antalet irakier som söker asyl i Sverige nu också åter börjat stiga. I oktober sökte 151 irakier asyl. Enligt Sydsvenska Dagbladet 2 november bedömer Migrationsverket att ca 2 000 av 2 670 asylsökande irakier kan komma att få uppehållstillstånd. Osäkerheten hos irakiska asylsökande som befinner sig i Sverige är nu stor om vad som gäller för deras ärenden.

Jag vill därför fråga statsrådet Barbro Holmberg:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att behandlingen av asylsökande från Irak ska anpassas till det verkliga säkerhetsläget i landet och att deras ovissa väntan ska få ett slut?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:274 besvarad av Barbro Holmberg

den 10 november

Svar på fråga 2004/05:274 om uppehållstillstånd till asylsökande från Irak

Statsrådet Barbro Holmberg

Ulla Hoffmann har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att behandlingen av asylsökande från Irak ska anpassas till det verkliga säkerhetsläget i landet och att deras ovissa väntan ska få ett slut.

Inledningsvis vill jag betona att Migrationsverket och Utlänningsnämnden prövar varje asylansökan från irakiska medborgare individuellt.

I varje ärende görs en sammanvägd bedömning av de individuella asylskäl och humanitära skäl som åberopats. Detta innebär att irakier även i fortsättningen får uppehållstillstånd om omständigheterna motiverar det.

Bedömer myndigheterna att grund för uppehållstillstånd saknas i det enskilda fallet ska utlänningen som fått beslut om avvisning, alternativt utvisning, lämna landet inom två respektive fyra veckor efter att beslutet vunnit laga kraft.

I enlighet med UNHCR:s rekommendationer och av praktiska skäl, genomförs inte i dagsläget några tvångsmässiga avvisningar eller utvisningar till Irak. Således har inga irakier med lagakraftvunna avlägsnandebeslut tvångsvis återsänts till Irak under 2004. Det sker dock ett allt större självmant återvändande. Tusentals irakier har återvänt från Europa genom IOM:s försorg och hundratusentals irakier har återvänt från grannländerna till Irak sedan Saddamregimen föll. Trenden är även att alltfler irakier återvänder från Sverige.

Migrationsverket och Utlänningsnämnden gör sina bedömningar utifrån den aktuella säkerhetssituationen i de asylsökandes hemländer. Jag vill framhålla att utlänningsmyndigheterna har tillgång till detaljerad och aktuell kunskap från en mängd källor om förhållandena i Irak. Sålunda avser jag inte att vidta några åtgärder gällande behandlingen av asylsökande från Irak.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.