ungdomsidrotten och skattereglerna
Skriftlig fråga 1998/99:596 av Fredrik Graf, Carl (m)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 1999-04-29
- Anmäld:
- 1999-05-04
- Besvarad:
- 1999-05-05
den 29 april
Det är inte alltid lätt att leva upp till alla regler i skattesystemet på grund av många och ofta svårtolkade regler. Jag har blivit uppmärksammad på en konsekvens som enligt min mening är helt orimlig.
Om en fotbollsförening bjudit spelarna i sitt ungdomslag på hamburgare vid två tillfällen per år i samband med match eller träning, så leder det till en måltidsförmån på 2 x 54 kr. Varje juridisk person som utgivit ersättning till en person överstigande 100 kr per år är skyldig att lämna in kontrolluppgift till skattemyndigheten när året är slut.
Kommer mottagaren över grundavdraget på 8 800 kr, så skall denne börja att betala skatt. Dessutom leder en inkomstökning från 8 799 kr till 8 899 kr till att marginalskatten ökar med 600 %. I praktiken en inkomstminskning på 500 kr, eftersom egenavgifterna betalas från första kronan. Rör det sig endast om måltidsförmåner så finns dessutom inga kontanter att dra detta mot. Lägger jag dessutom till att hamburgaren som föreningen bjudit på kanske kostat 22 kr, men förmånsvärdet enligt reglerna, skall vara 54 kr så förstår var och en att det inte känns särskilt frestande att ens försöka leva upp till alla regler. Kravet på kontrolluppgiftslämnande leder dessutom till stort administrativt merarbete för föreningen.
Vad avser finansministern vidta för åtgärder för att få bort dessa orimliga effekter av skattesystemet?

