ungdomsarbetslöshet

Skriftlig fråga 2003/04:1027 av Darvik, Axel (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-04-02
Inlämnad
2004-04-02
Besvarad
2004-04-07
Svar anmält
2004-04-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 2 april

Fråga 2003/04:1027

av Axel Darvik (fp) till statsrådet Hans Karlsson om ungdomsarbetslöshet

Det var med en klump i magen jag läste en intervju i Göteborgs Posten den 27 mars 2004 med Ungdomsstyrelsens generaldirektör Leif Linde.

Linde säger att Arbetsförmedlingen inte prioriterar unga arbetslösa eftersom de har så låg a-kassa och därför "lönar det sig inte" på samma sätt att hjälpa dem jämfört med äldre arbetssökande som har högre a-kassa. Resonemanget är att det är bättre att låta bli att hjälpa ungdomar eftersom kostnaden då tas över av den kommunala ungdomsgarantin. Leif Linde säger i intervjun att han till och med träffat arbetsförmedlare som säger att de nästan inte får hjälpa ungdomar. För mig är det helt ofattbart hur en sådan cynisk attityd kan få breda ut sig på arbetsförmedlingar.

De ungdomar som hamnar utanför samhället och inte får något arbete kan råka mycket illa ut. Det är ingen tillfällighet att problem med missbruk och kriminalitet är hög i denna grupp. Folkpartiet har kommit med flera konkreta förslag för att möta den ökande ungdomsarbetslösheten och satsningar för att på lång sikt stärka utbildningsväsendet. Det är uppenbart att det krävs handlingskraft.

Min fråga till Hans Karlsson är vad han tänker göra åt att ungdomar har så svårt att få arbete.

Svar på skriftlig fråga 2003/04:1027 besvarad av Hans Karlsson

den 7 april

Svar på fråga 2003/04:1027 om ungdomsarbetslöshet

Statsrådet Hans Karlsson

Axel Darvik har frågat mig om vilka åtgärder jag ämnar vidta för att underlätta för ungdomar att få arbete.

Jag vill inledningsvis framhålla att det är viktigt att motverka arbetslöshet bland ungdomar och möjliggöra ett snabbt inträde på arbetsmarknaden. Syftet med ungdomsinsatserna är att de ska stödja de arbetslösa ungdomarna att få ett arbete. Regeringen ser mycket allvarligt på det nuvarande arbetsmarknadsläget och det är viktigt att dagens arbetsmarknadspolitiska program och insatser för ungdomar leder till kortare arbetslöshetstider. Jag har sett att ungdomsinsatserna inte påtagligt förbättrar ungdomars utsikter på arbetsmarknaden. Formerna för och kvaliteten i insatserna kan behöva utvecklas och ansvarsfördelningen förtydligas. Regeringen har för avsikt att återkomma om detta i en arbetsmarknadspolitisk proposition i maj 2004.

I den artikel som Axel Darvik refererar till förekommer en del oklarheter om finansieringen av de kommunala ungdomsinsatserna. Inom ramen för ungdomsgarantin och det kommunala ungdomsprogrammet administrerar kommunen verksamheten för deltagarna samt utbetalningen av ersättningen till dem som deltar i programmen. När arbetsförmedlingen anvisar en person inom ramen för dessa program får kommunerna statlig kompensation för detta. Rätten till ersättning gäller under förutsättning att avtal träffats med regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer. I ett sådant avtal ska anges de villkor som ska gälla för att ersättning ska lämnas.

Enligt 2 § lagen ( 2000:625) om arbetsmarknadspolitiska program har kommunen rätt till ersättning från staten för praktik eller annan verksamhet på heltid för arbetslösa ungdomar som inte genomgår gymnasieskola eller liknande utbildning till dess de fyllt 20 år.

Enligt AMS regleringsbrev för 2004 anges under UO 13 anslaget 22:3 Köp av arbetsmarknadsutbildning att anslagsbeloppet får användas för utgifter för ersättning till kommuner enligt 2 § lagen (2000:625) om arbetsmarknadspolitiska program för arbetslösa ungdomar till dess de fyller 20 år. I samma regleringsbrev anges att AMS efter rekvisition ska ersätta kommuner för ungdomar som deltagit i åtgärder inom ramen för ungdomsgarantin med 150 kr per anvisningsdag och ungdom.

Liksom alla arbetslösa har ungdomar rätt att skriva in sig på arbetsförmedlingen som arbetssökande. Arbetsförmedlingens insatser för ungdomarna ska vara individuellt anpassade. Insatserna ska främst vara fokuserade mot jobbsökaraktiviteter på den reguljära arbetsmarknaden. Tydliga krav ska ställas på att individen själv aktivt söker arbete, tar stort eget ansvar i planeringen och uppföljningen samt deltar i aktiviteter för att förbättra sina möjligheter att få arbete. Arbetsförmedlingens uppgift är att stödja unga arbetslösa att söka arbete och att säkerställa arbetslöshetsförsäkringens karaktär av omställningsförsäkring. Det är min uppfattning att arbetsförmedlarna har ett viktigt jobb och tar sitt arbete på största allvar. För mig är det viktigt att ungdomars sysselsättningsgrad ökar. Därför följer regeringen noga ungdomsarbetslöshetens utveckling.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.