Underlättande för icke-akademiska uppfinnare

Skriftlig fråga 2008/09:173 av Cederfelt, Margareta (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-10-29
Inlämnad
2008-10-29
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2008-11-07
Svar anmält
2008-11-10

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 29 oktober

Fråga

2008/09:173 Underlättande för icke-akademiska uppfinnare

av Margareta Cederfelt (m)

till näringsminister Maud Olofsson (c)

Många uppfinnare beskriver svårigheter att utveckla sina idéer till uppfinningar. Detta gäller inte minst de uppfinnare som inte är verksamma vid universitet och högskolor. En uppfinning kan ha sin uppkomst i forskning men den kan också ha sin uppkomst från praktisk erfarenhet.

Med ett samhällsklimat som bejakar idéutveckling, uppfinningar och företagande ökar förutsättningarna för att uppfinningarna kan resultera i lyckosamma innovationer.

Många uppfinnare utanför högskolesystemet upplever att det finns behov av stöd i tidiga skeden av utvecklingsarbetet. Stödet kan avse allt från tekniska lösningar och immaterialrätt till marknadsanalyser. Det finns aktörer i samhället som kan bistå med detta, exempelvis Almi, Nutek och inte minst frivilliga föreningar och sammanslutningar som Svenska Uppfinnarföreningen. Tyvärr är det ändå vanligt att uppfinnare upplever sig ha behov av stöd som inte kan uppfyllas av befintliga aktörer. Det kan exempelvis handla om såddfinansiering eller nätverk inom specifika nischer.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta i syfte att öka möjligheten att fler icke-akademiska uppfinningar blir lyckosamma och når marknaden?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:173 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson

den 7 november

Svar på fråga

2008/09:173 Underlättande för icke-akademiska uppfinnare

Näringsminister Maud Olofsson

Margareta Cederfelt har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta i syfte att öka möjligheten att fler icke-akademiska uppfinningar blir lyckosamma och når marknaden.

Regeringen har i forsknings- och innovationspropositionen nyligen föreslagit en kraftfull satsning på forskning och innovation.

Regeringen har dessutom uppmärksammat att många uppfinningar har sin uppkomst i praktisk erfarenhet, inte bara i forskning. Därför gav regeringen i april i år ett uppdrag till Nutek om att genomföra en pilotsatsning på privata företagsinkubatorer.

För att förbättra kapitalförsörjningen för företagen behövs både generella och specifika insatser. Regeringen har vidtagit en rad åtgärder för att förbättra tillgången på kapital som till exempel ökat driftsbidrag till Almi Företagspartner AB och höjd gräns för mikrolån från 50 000 till 100 000 kronor. Regeringen har inom ramen för programmet för kvinnors företagande stärkt innovationsfinansieringen hos Almi för att nå fler kvinnor som är innovatörer. Möjligheterna till direktavskrivningar förbättras och 3:12-reglerna görs mer fördelaktiga. Regeringen har överlämnat en proposition om en återställning av företagsinteckningens förmånsrätt.

Nutek administrerar programmet Mentoregetföretag där Jobs and Society Nyföretagarcentrum och Almi tillsammans bidrar till att hundratals ny- och småföretagare under ett års tid får vägledning av en erfaren mentor och tillgång till hans eller hennes nätverk. Mentoregetföretag finns nu i hela landet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.