underlaget för ny lagstiftning mot kvinnovåld
Skriftlig fråga 2001/02:112 av Reinfeldt, Fredrik (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-10-26
- Anmäld
- 2001-10-30
- Besvarad
- 2001-10-31
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2001/02:112
av Fredrik Reinfeldt (m) till justitieminister Thomas Bodström om underlaget för ny lagstiftning mot kvinnovåldEnligt uppgifter i radio och tidningar arbetar Justitiedepartementet med en kommande lagstiftning mot kvinnovåld. Justitieminister Thomas Bodström har personligen i ett antal intervjuer redogjort för förslagen.
Det nya förslaget ska enligt uppgift handla om att utvidga möjligheterna att meddela besöksförbud. Polisen ska kunna meddela kortare besöksförbud endast på den grund att man misstänker att brott kan komma att begås.
Förslaget väcker en rad frågor av såväl rättssäkerhetskaraktär som hur man rent praktiskt ska kunna avstänga en person från sitt eget hem. Vi har försökt få fram uppgifter om de förslag som givits till medierna och då funnit att några skriftliga underlag i dag inte går att uppbringa från departementet. Det skulle från demokratiska utgångspunkter vara mer tilltalande om det fanns någon form av underlag som lämnat det rena tankestadiet när ansvarigt statsråd i medierna beskriver förslag som kommande lagförslag. Vi vill därför med vår fråga möjliggöra för justitieministern att också för riksdagen förklara vad som egentligen ingår i förslaget.
Jag vill därför ställa följande fråga till justitieminister Thomas Bodström:
Vilka åtgärder avser justitieministern vidta mot kvinnomisshandel?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:112 besvarad av justitieminister Thomas Bodström
den 31 oktober
Svar på fråga 2001/02:112 om underlaget för ny lagstiftning mot kvinnovåld
Justitieminister Thomas Bodström
Fredrik Reinfeldt har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta mot kvinnomisshandel. Låt mig inleda mitt svar med att understryka att regeringen under flera år har arbetat intensivt med frågor som rör mäns våld mot kvinnor. I samband med propositionen Kvinnofrid (prop. 1997/98:55) gavs t.ex. en rad uppdrag till myndigheter inom bl.a. rättsväsendet. Myndigheterna arbetar för närvarande med dessa uppdrag och jag är övertygad om att de åtgärder som nu vidtas av myndigheterna, som också tar sikte på den verksamhet som bedrivs inom landsting och på kommunal nivå, kommer att leda till konkreta förbättringar för kvinnor som utsätts för eller riskerar att utsättas för våld. Det gäller såväl förbättrat omhändertagande och attitydförändringar som tillgodoseende av skydd.
Regeringens engagemang i dessa frågor har inte avtagit. Tvärtom så arbetar regeringen intensivt både nationellt och internationellt för att ytterligare förbättra stödet till dem som utsatts för våld och för att förhindra att nya våldsbrott begås. Förra året inrättades t.ex. Nationella rådet för kvinnofrid, som ska vara ett forum där regeringen kan utbyta erfarenheter och idéer med företrädare för organisationer och forskare som är engagerade i frågor som rör våld mot kvinnor. Rådet ska också uppmärksamma problemområden som behöver åtgärdas.
När det gäller det arbete som just nu pågår inom Regeringskansliet med frågor som rör kvinnomisshandel vill jag påminna om regeringens proposition Stöd till brottsoffer, som riksdagen fattade beslut om tidigare i våras (prop. 2000/01:79). I denna redovisas att det inom Justitiedepartementet pågår en utredning som särskilt tar sikte på åtgärder för att förbättra skyddet för förföljda och våldsutsatta kvinnor. Att denna utredning pågår har även redovisats i t.ex. budgetpropositionen (prop. 2000/01:1) och i ett flertal fråge- och interpellationssvar.
Som Fredrik Reinfeldt har påpekat har jag nyligen ytterligare redovisat en del av de ambitioner som finns för arbetet med att öka skyddet för våldsutsatta kvinnor. Arbetet är nu inne i sin slutfas och jag räknar med att kunna offentliggöra det i en departementspromemoria inom kort. Förslagen, som i sina detaljer kommer att redovisas när promemorian sänds på remiss, syftar bl.a. till att ge polis och åklagare bättre instrument i sin brottsförebyggande verksamhet och till att förbättra skyddet för dem som riskerar att utsättas för våld av närstående. Bl.a. kommer det att föreslås ändringar i lagen (1998:688) om besöksförbud.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

