Underhållet av järnvägen i Skåne

Skriftlig fråga 2015/16:1320 av Boriana Åberg (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2016-06-03
Överlämnad
2016-06-03
Anmäld
2016-06-07
Svarsdatum
2016-06-15
Besvarad
2016-06-15
Sista svarsdatum
2016-06-15

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Anna Johansson (S)

 

I sitt inriktningsunderlag för den nationella planen 2018–2029 bedömer Trafikverket att behovet av ökade resurser till underhåll är ”väsentligt större än ramarna i den gällande planen”. Om funktionaliteten på väg och järnväg ska kunna bibehållas på dagens nivåer krävs ökade resurser. Om det eftersläpande underhållet ska kunna tas igen under nästa nationella plan krävs det ytterligare resurser. Samtidigt kritiserar Gunnar Alexandersson i sin utredning om järnvägens organisation Trafikverket för att ha otillräcklig kunskap om skicket på järnvägen. Det innebär en risk för att medel för underhåll inte allokeras till de järnvägssträckor som har störst behov, vilket inte skapar största möjliga samhällsekonomiska nytta.

Järnvägsnätet i Skåne har ett omfattande underhållsbehov. En tredjedel av landets import och export passerar Skåne. Antalet godståg som passerar Öresundsbron har ökat med 50 procent mellan 2003 och 2011 och förväntas öka ytterligare i framtiden. När Fehmarn Bält-förbindelsen är klar kommer trycket på det skånska järnvägsnätet att öka ännu mer. 

Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Anna Johansson:

 

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att säkerställa att underhållsresurserna allokeras dit behoven är som störst och där den samhällsekonomiska nyttan är som högst?

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1320 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Dnr N2016/04001/TIF

Näringsdepartementet

Infrastrukturministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:1320 av Boriana Åberg (M) Underhållet av järnvägen i Skåne

Boriana Åberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att säkerställa att underhållsresurserna allokeras dit behoven är som störst och där den samhällsekonomiska nyttan är som högst.

Järnvägen har en stor och betydelsefull roll i det svenska transportsystemet. Väl fungerande transporttjänster med tåg är viktigt för att uppnå flera av regeringens mål om hög sysselsättning, grundläggande tillgänglighet, en ökad andel kvalificerad industriproduktion samt minskad klimat- och miljöpåverkan. Regeringen har sedan sitt tillträde 2014 sett det som viktigt att förstärka underhållet för att minska trafikstörningar och andra problem som orsakar samhället och näringslivet onödiga kostnader samt för att öka järnvägens konkurrenskraft.

Mot denna bakgrund satsas nu på ett kraftigt förstärkt järnvägsunderhåll. Det handlade om 620 miljoner kronor under 2015 och handlar om 1 240 miljoner kronor per år under perioden 2016–2018. I enlighet med förslag i budgetpropositionen för 2016 sker därutöver ytterligare fortsatta satsningar på järnvägsunderhållet med 400 miljoner kronor under perioden 2016–2019.

Trafikverket är den myndighet som ansvarar för att planera och genomföra underhållsåtgärder i den statliga järnvägsanläggningen. När infrastrukturåtgärder planeras i den nationella planen ska samhällsekonomi och uppfyllelse av de transportpolitiska funktions- och hänsynsmålen utgöra viktiga kriterier. Det är av stor vikt att det finns tillförlitliga underlag när åtgärder planeras. Trafikverket har i sina instruktioner att kontinuerligt utveckla, förvalta och tillämpa metoder och modeller för samhällsekonomiska analyser. Regeringen anser att detta är viktiga uppgifter och följer arbetet noga. Regeringen har även nyligen uppdragit åt Trafikverket att utreda och föreslå åtgärder avseende järnvägsunderhållets organisering för att uppnå ett järnvägssystem som bättre möter upp mot såväl nutida som framtida behov. Regeringen kommer när uppdraget har återrapporterats att återkomma med nästa steg och nödvändiga åtgärder för en ökad kontroll och ett stärkt utförande av underhållet av de statliga järnvägarna.

Stockholm den 14 juni 2016

Anna Johansson

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.