ubåtsjaktförmågan
Skriftlig fråga 2000/01:975 av Carnerö, Åke (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-03-27
- Anmäld
- 2001-04-03
- Besvarad
- 2001-04-04
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:975
av Åke Carnerö (kd) till försvarsminister Björn von Sydow om ubåtsjaktförmåganHelikopterenheter behövs för att stödja stridskrafterna och deras styrka är god rörlighet och förmåga att samverka med bl.a. sjöstridskrafter. Eftersom dessa förmågor att verka i t.ex. marina insatsstyrkor ska utvecklas måste ubåtsjaktförmågan i saltvatten upprätthållas, vilket är den miljö som besättningarna måste tränas i för att kunna delta i internationella övningar.
Alla internationella hav utanför Östersjön är salta och om vi ska ha internationell kompetens måste övningar och utbildning ske i saltvattenförhållanden. Många Nato- och PFF-länders övningsmönster erbjuder goda möjligheter till kostnadseffektiva samövningar i västerhavet. Att ha tränad personal med därtill anpassad utrustning har ett stort värde när incidenter inträffar.
Min fråga till försvarsminister Björn von Sydow är:
Vilka åtgärder avser statsrådet vidta för att Försvarsmaktens helikopterkompetens vad gäller ubåtsjaktförmåga i saltvatten kan säkerställas?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:975 besvarad av försvarsminister Björn von Sydow
den 4 april
Svar på fråga 2000/01:975 om ubåtsjaktförmågan
Försvarsminister Björn von Sydow
Åke Carnerö har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att Försvarsmaktens helikopterkompetens vad gäller ubåtsjaktförmåga i saltvatten kan säkerställas.
Försvarsmaktens förmåga till ubåtsjakt består i att hindra eller försvåra anfall eller annan verksamhet med fientliga ubåtar. Ubåtsjaktuppgiften löses av helikoptrar, flygplan och fartyg. I regel arbetar dessa i ett för uppgiften sammansatt förband, en s.k. ubåtsjaktstyrka. I detta hänseende står helikoptrar och flygplan främst för överraskande insats och snabb avsökning. För att upprätthålla den operativa ubåtsjaktförmågan hos marinstridskrafterna krävs såväl en tränad personal som adekvat utrustning. Helikoptrarna har således speciell utrustning för att lokalisera och anfalla ubåtar.
Efter riksdagens beslut (prop. 1999/2000:30, bet. 1999/2000:FöU2, rskr. 1999/2000:168) har regeringen genomfört en ominriktning av Försvarsmaktens organisation och verksamhet. Inriktningen för sjöstridskrafterna innebär upprättande av två likvärdiga baser, i Haninge/Berga och i Karlskrona. Vidare ger inriktningen möjlighet till tillfällig basering på ytterligare en plats. Av operativa skäl ges således fortsatt möjlighet till verksamhet för sjöstridskrafterna i Göteborg. På motsvarande sätt innebär inriktningen av helikopterverksamheten upprättandet av två större enheter för helikopterförbanden, i Haninge och i Linköping/Malmen, samt en mindre enhet i Boden. Även i framtiden kommer helikopterresurser att vara baserade på skilda orter, t.ex. Säve i Göteborg. Vid sjöoperativ verksamhet i västerhavet, t.ex. ubåtsjakt, kommer helikoptrar avsedda för sådan verksamhet att vara baserade på Säve i Göteborg.
Sammanfattningsvis innebär inriktningen av Försvarsmakten att marinstridskrafternas verksamhet, såsom övningsverksamhet av ubåtsjaktstyrkan, ska kunna bedrivas även i västerhavet.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

