tvångsvården
Skriftlig fråga 2001/02:795 av Sidén, Anita (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-02-22
- Besvarad
- 2002-02-27
- Anmäld
- 2002-03-05
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 22 februari
Fråga 2001/02:795
av Anita Sidén (m) till socialminister Lars Engqvist om tvångsvårdenÅr 1993 tog staten över tvångsvården. Trots att det har gått snart tio år saknas ännu uppgifter om personalens kompetens. Regeringen betonade när Statens Institutionsstyrelse (SIS) bildades, att särskild vikt skulle läggas vid utvärdering, uppföljning och utbildning av personal.
I dag är SIS en av de större statliga myndigheterna, med ca 2 300 anställda, och myndigheten vet inte hur den klarat kraven på utbildad personal.
Enligt SIS generaldirektör Sture Korpi har drygt hälften av personalen någon form av högskoleutbildning. Högskoleutbildningen handlar då oftast om en genomgången 20-poängskurs i socialt behandlingsarbete.
En tredjedel av personalen är tillfälligt anställd och generaldirektör Korpi har inga planer på att ta reda på hur utbildnings- och kompetensnivån ser ut i denna grupp. Detta enligt en artikel i Statstjänstemannen nr 2, 2002.
SIS har svårt att rekrytera och behålla specialister som psykologer och lärare och det stora antalet tillfälligt anställda drar naturligtvis ned kvaliteten i verksamheten. Enligt Per Hellstrand, ST-ordförande på Sundby ungdomshem, tar det åtminstone tre år att bli en bra behandlare.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga statsrådet följande:
Vilka åtgärder avser statsrådet vidta för att utbildningsnivån på de som arbetar med ungdomar som begått grova brott ska höjas?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:795 besvarad av socialminister Lars Engqvist
den 27 februari
Svar på fråga 2001/02:795 om tvångsvården
Socialminister Lars Engqvist
Anita Sidén har frågat mig om vilka åtgärder jag avser att vidta för att höja utbildningsnivån inom Statens institutionsstyrelse.
Låt mig först säga att det inte är korrekt som Anita Sidén säger att Statens institutionsstyrelse saknar uppgifter om personalens kompetens. Statens institutionsstyrelse har i flera sammanhang, senast i sin årsbok för år 2001, tydligt redovisat vilken utbildning personalen har. Visserligen omfattar inte denna redovisning vikarier. Ett kompetensredovisningssystem för hela verksamheten är under utveckling. Däremot ska kunskapen om vikariernas kompetens finnas hos dem som är ansvariga för verksamheten på institutionerna, dvs. institutionscheferna.
I övrigt är det min uppfattning att Statens institutionsstyrelse bedriver ett ambitiöst och genomtänkt kompetensutvecklingsarbete. Bl.a. genomför myndigheten en stor utbildningssatsning inom grundutbildningen för metodutveckling inom ungdomsvården. Myndigheten genomför dessutom ett ambitiöst utbildningsprogram för avdelningsföreståndare och institutionschefer.
Statens institutionsstyrelse har sedan länge uppmärksammat svårigheten med att rekrytera och behålla vissa yrkesgrupper. Myndigheten bedriver ett aktivt arbete för att hitta lösningar.
Frågorna om kompetens är viktiga och jag kommer även fortsättningsvis att noggrant följa Statens institutionsstyrelse arbete också i detta avseende. Jag har dock stort förtroende för hur Statens institutionsstyrelse arbetar med kompetensfrågorna och har i dag inga planer på att vidta några särskilda åtgärder.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

