turkiska MR-organisationers handlingsutrymme
Skriftlig fråga 2003/04:225 av Hoffmann, Ulla (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-11-07
- Anmäld
- 2003-11-10
- Besvarad
- 2003-11-19
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar anmält
- 2003-11-19
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 7 november
Fråga 2003/04:225
av Ulla Hoffmann (v) till utrikesminister Laila Freivalds om turkiska MR-organisationers handlingsutrymmeDen turkiska MR-organisationen Human Rights Foundation of Turkey har ställts inför rätta anklagad för att utan tillåtelse ha insamlat bidrag via Internet. Anklagelserna mot medlemmarna grundas på lagen om insamlingar av medel från år 1983 och den turkiska civillagens regler om stiftelser. Åtalet gäller också att Human Rights Foundation of Turkey, utan tillåtelse, har haft kontakter med internationella organisationer, bland annat Asma Jahangir, FN:s specielle rapportör om utomrättsliga, summariska och godtyckliga avrättningar, Johannes Swobada, EU-parlamentets rapportör om Turkiet och med Europarådets kommissionär för mänskliga rättigheter. Det är uppenbart att den lagstiftning som ligger till grund för ingripandena inte står i överensstämmelse med vad som krävs av en demokratisk stat eller artikel 11 i europeiska konventionen angående skydd för de mänskliga rättigheterna. Vad gäller de mänskliga rättigheterna i Turkiet har visserligen en del reformlagar antagits för att anpassa Turkiet till förhållandena i EU, men lagarna tillämpas inte. Rapporter visar att tortyr och våldtäkter av förvarstagna och att säkerhetstjänstens överfall på civila ökar. Det faktum att MR-organisationer fortfarande inte kan arbeta fritt i Turkiet och att kontakter med internationella MR-organisationer anses brottsliga och kan leda till åtal förskräcker. Att kränkningarna av de mänskliga rättigheterna ökar trots lagändringar visar på att den politiska ledningen, det vill säga regeringen, inte är i ledning, utan att landet fortfarande styrs av militären även om viss kosmetiska förändringar gjorts. Min fråga till utrikesminister Laila Freivalds är därför:
Vilka åtgärder har ministern för avsikt att vidta för att Turkiet ska uppfylla Europakonventionens krav på mänskliga rättigheter?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:225 besvarad av Laila Freivalds
den 19 november
Svar på fråga 2003/04:225 om turkiska MR-organisationers handlingsutrymme
Utrikesminister Laila Freivalds
Ulla Hoffmann har frågat mig vilka åtgärder jag har för avsikt att vidta för att Turkiet ska uppfylla Europakonventionens krav på de mänskliga rättigheterna.
Det finns dessvärre fortfarande allvarliga brister vad gäller respekten för de mänskliga rättigheterna i Turkiet, och det är oacceptabelt att dessa kränkningar ännu förekommer.
Jag gör dock bedömningen att den turkiska regeringen anstränger sig för att genomföra omfattande reformer vad gäller demokrati och respekt för mänskliga rättigheter. Den senaste tiden har vi sett att reformprocessen intensifierats. Reformerna är nödvändiga i sig, men också som ett led i EU-anpassningen och vi stöder dem fullt ut.
Sverige och EU ställer tydliga krav på Turkiet vad gäller vikten av ökad respekt för de mänskliga rättigheterna. I anslutningspartnerskapet för Turkiet står bland annat att Turkiet måste respektera den europeiska konventionen om de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna. Vidare måste Turkiet följa Europadomstolens domar i mål som rör Turkiet. Genom att dessa krav har skrivits in i anslutningspartnerskapet innebär det att Sverige och EU kommer att fortsätta att föra en intensiv dialog med Turkiet kring frågan om mänskliga rättigheter.
Vad gäller föreningsfriheten konstaterar EU-kommissionen i sin översynsrapport om Turkiet, som presenterades den 5 november, att vissa begränsningar i denna frihet hävts. Betydande begränsningar återstår emellertid. Föreningar och enskilda organisationer hindras till exempel fortfarande i sin verksamhet och har begränsade möjligheter att samarbeta med utländska organisationer. Åtal mot enskilda organisationer och särskilt mot organisationer som arbetar för de mänskliga rättigheterna fortsätter att förekomma. Detta är allvarligt och något som Sverige och EU kommer att fortsätta påtala för Turkiet i syfte att få till stånd en ändring.
Vår ambassad i Ankara kommer att noggrant bevaka rättegången mot den turkiska organisationen Human Rights Foundation of Turkey. Vidare har EU:s ordförandeskap i Ankara tagit upp fallet med turkiska myndigheter för att markera att EU följer utvecklingen i frågan.
Trots framstegen som gjorts i reformarbetet uppfyller Turkiet ännu inte de politiska Köpenhamnskriterierna. För att nå dit krävs både en fortsättning på den pågående reformprocessen och ett effektivt genomförande av reformerna. De internationella åtagandena måste uppfyllas. Sverige och EU kommer att fortsatt följa utvecklingen på nära håll.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

