Turkiets förmåga att skydda sina etniska och religiösa minoriteter

Skriftlig fråga 2007/08:388 av Linde, Hans (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-11-30
Inlämnad
2007-11-30
Besvarad
2007-12-05
Svar anmält
2007-12-05

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 30 november

Fråga

2007/08:388 Turkiets förmåga att skydda sina etniska och religiösa minoriteter

av Hans Linde (v)

till utrikesminister Carl Bildt (m)

Den 28 november kidnappades den assyriske munken Daniel Savci i byn Calih, Baristepe, i sydöstra Turkiet. Kidnapparna kräver en summa på 300 000 euro. Den turkiska staten pekar ut PKK som förövare. Men det finns uppgifter att kidnappningen utförts av byvakter i Tur Abdin, som både beväpnats av turkiska staten och åtnjuter immunitet.

Assyrierna kämpar för sina demokratiska och kulturella rättigheter i Turkiet. Det är väl känt att turkiska medborgare, kristna ur den armeniska eller den assyriska folkgruppen, vid flera tillfällen mördats eller kidnappats av turknationalister – i Trabzon för tre år sedan och i Malatia för ett år sedan. Det har senare framkommit att turkisk militär varit inblandad. Mordet på den armeniske journalisten Hrant Dink är ett annat exempel på att den turkiska staten inte förmår skydda sina medborgare. Turkiet framställer sig i sin strävan att bli medlem i EU som en modern, sekulär stat, men är oförmöget att skydda medborgare tillhörande någon av landets etniska eller religiösa minoriteter.

Jag vill fråga utrikesminister Carl Bildt:

Vilka initiativ avser ministern att ta inom EU för att förmå Turkiet att i praktiken ge alla sina medborgare, oavsett etnisk tillhörighet och religiös trosuppfattning, det medborgerliga skydd som anstår en modern, demokratisk och sekulär stat?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:388 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 5 december

Svar på frågorna

2007/08:385 Brott mot mänskliga rättigheter i Turkiet

2007/08:388 Turkiets förmåga att skydda sina etniska och religiösa minoriteter

Utrikesminister Carl Bildt

Yilmaz Kerimo har frågat mig vilka initiativ jag tänker vidta för att markera Sveriges inställning mot att den turkiska regeringen måste få stopp på brott mot mänskliga rättigheter som kidnappningen av den syrisk-ortodoxa munken Daniel Savci. Hans Linde har frågat mig vilka initiativ jag avser att vidta inom EU för att förmå Turkiet att i praktiken ge alla sina medborgare, oavsett etnisk tillhörighet och religiös trosuppfattning, det medborgerliga skydd som anstår en modern, demokratisk och sekulär stat. Jag besvarar båda frågorna i ett svar.

Kidnappningen av den syrisk-ortodoxa munken Daniel Savci den 28 november var oacceptabel och väckte djup oro. Jag välkomnar därför att reaktionerna i Turkiet, såväl politiska som mediala, mot dådet var omedelbara och starkt fördömande. Företrädare för Turkiets regering och andra myndigheter lovade även att göra allt för att snabbt lösa fallet. Det var med stor lättnad jag kort därefter tog emot nyheten att fader Savci släppts fri.

Från Sveriges och EU:s sida kommer vi fortsätta att mycket tydligt kräva att Turkiet stärker respekten och skyddet av de mänskliga rättigheterna, inklusive den enskildes rätt till liv och personlig säkerhet, liksom för personer som tillhör en etnisk eller religiös minoritet. Allt detta är mycket högt prioriterat i landets förhandlingar om EU-medlemskap. När Turkiet tydligt visat att man fullföljt sin reformprocess och uppfyller alla de kriterier ett EU-medlemskap är förenat med ska landet också vara välkommet som fullvärdig medlem. Jag kommer att fortsätta att driva denna politik starkt såväl inom EU som gentemot Turkiet, bland annat inom ramen för den nu pågående behandlingen av EU-kommissionens årliga översynsrapporter, samt de slutsatser ministerrådet ska anta i december med anledning därav.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.