tullens befogenheter att ingripa mot rattfylleri

Skriftlig fråga 2004/05:185 av Strandberg, Torkild (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-10-21
Inlämnad
2004-10-21
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2004-10-28
Svar anmält
2004-10-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 21 oktober

Fråga 2004/05:185

av Torkild Strandberg (fp) till justitieminister Thomas Bodström om tullens befogenheter att ingripa mot rattfylleri

Varje dag kör uppskattningsvis 14 000@16 000 bilförare onyktra i Sverige. Samtidigt dör 150 personer varje år i alkoholrelaterade olyckor och fler är 1 000 personer skadas svårt. Alltfler av rattfylleriets offer är också unga människor. Situationen är således mycket oroande.

Rattfylleriet måste i första hand bekämpas genom förebyggande åtgärder. Det handlar om ökad information och upplysning om den risk som alkoholen utgör ur trafiksäkerhetssynpunkt och att hindra missbrukare att över huvud taget använda bilen. Då måste trafikkontrollerna öka och läkare måste i större utsträckning förmås att anmäla individer med alkoholmissbruk till länsstyrelsen.

Gårdagens olycka i Skåne med fem döda är ett tydligt exempel på att kampen mot rattfylleriet måste skärpas. Enligt egen uppgift var den berusade lastbilschauffören på väg från färjan i Ystad. Alla myndigheter måste samarbeta i kampen mot brottsligheten. Vi har inte råd att som i dag genom otidsenlig lagstiftning förslösa resurser. Ett bra exempel på detta skulle kunna vara att ge tullen befogenheter och utrustning att utföra alkoholkontroller i färjelägena.

Vad avser justitieministern att göra för att öka Tullverkets möjligheter att göra alkoholkontroller?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:185 besvarad av Thomas Bodström

den 28 oktober

Svar på fråga 2004/05:185 om tullens befogenheter att ingripa mot rattfylleri

Justitieminister Thomas Bodström

Torkild Strandberg har frågat mig vad jag avser att göra för att öka Tullverkets möjligheter att göra alkoholkontroller.

Rattfylleriet utgör en av de största riskfaktorerna i trafiken och ett av de största hindren för att uppnå den av riksdagen antagna nollvisionen. Samhället måste därför bekämpa trafiknykterhetsbrott mycket kraftfullt och på olika fronter. En viktig del i detta är naturligtvis att minska alkoholkonsumtionen generellt i landet.

En mängd åtgärder har vidtagits under senare år för att bekämpa rattfylleriet. Promillegränserna har sänkts, straffskalorna har skärpts och det har införts en nollgräns för narkotika i trafiken. Försöksverksamheten med alkolås omfattar från och med den 1 oktober i år hela landet och utvidgas till såväl flera körkortsbehörigheter som yrkesmässig trafik. Den 7 oktober tillsatte regeringen även en utredning (2004:135) med uppdrag att utreda möjligheterna att införa krav på alkolås i alla nya bilar i Sverige senast år 2012.

Inom Regeringskansliet pågår även ett arbete med att ta fram åtgärder för att minska återfallen i trafikbrott. För närvarande utreds möjligheterna att sänka kraven och förenkla förfarandet när det gäller förverkande av fordon som använts vid trafikbrott, särskilt fordon som är i ett sådant skick att de i sig utgör en trafikfara. Polisen skulle då i fler fall än i dag kunna beslagta fordonet för den som återfaller i exempelvis olovlig körning. Regeringen har även tillsatt en utredning (2003:12) med uppgift att utvärdera det senaste decenniets reformer på rattfylleriområdet samt överväga behovet av ytterligare reformer. Återfall i grovt rattfylleri kommer att vara en av utredningens viktigaste frågor att behandla.

Därutöver lämnade regeringen i början av året en proposition till riksdagen där det föreslås att det införs bestämmelser i polislagen (1984:387) som gör det möjligt för polisen att tillfälligt omhänderta egendom i syfte att förhindra trafiknykterhetsbrott. Det huvudsakliga syftet med bestämmelsen är att ge polisen ett uttryckligt lagstöd för att omhänderta fordonsnycklar.

Det är i dag polisen som utför alkoholkontroller och vid behov kan de naturligtvis också utföra dessa kontroller vid färjelägen. Frågan om Tullverkets befogenheter i brottsbekämpningen är en av de frågor som utreds inom ramen för Gränskontrollsutredningen (JU 2003:7). Utredningen kommer att presentera sitt betänkande den 9 december 2004 och förslagen kommer sedan att beredas i Regeringskansliet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.