TRIPS-avtalet

Skriftlig fråga 2009/10:31 av Westerholm, Barbro (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-09-24
Inlämnad
2009-09-24
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2009-10-02
Svar anmält
2009-10-08

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 24 september

Fråga

2009/10:31 TRIPS-avtalet

av Barbro Westerholm (fp)

till statsrådet Ewa Björling (m)

I de pågående förhandlingarna om associeringsavtal respektive handelsavtal mellan EU och Centralamerika och ett par av de andinska länderna handlar en av de största tvistefrågorna om patent på läkemedel.

Det råder oklarhet om huruvida de patentregler som EU-kommissionen förordar är ett så kallat TRIPS plus-avtal vilket innebär att patenttiden på mediciner utökas från 20 till 25 år eller om det är den kortare tiden, 20 år, som ska gälla. Till detta är kopplat frågan om huruvida Doha-undantaget, vilket innebär att länder vid nödsituationer får göra undantag från TRIPS-reglerna för att skydda folkhälsan, också ska tas bort och om skyddet av data från läkemedelstester ska förlängas från fem till elva år. Dessa förändringar kan, om de genomförs, leda till att man under tiden inte kan tillverka generiska läkemedel, vilka i dag utgör 70 procent av de använda medicinerna i de berörda länderna. Det i sin tur skulle kunna leda till betydande negativa effekter på fattiga människors rätt till hälsa.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga statsrådet:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att klargöra för riksdagens ledamöter vilka avtalsvillkor som EU-kommissionen förordar i förhandlingarna?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:31 besvarad av Statsrådet Ewa Björling

den 2 oktober

Svar på fråga

2009/10:31 TRIPS-avtalet

Statsrådet Ewa Björling

Barbro Westerholm har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att klargöra för riksdagens ledamöter vilka avtalsvillkor som EU-kommissionen förordar i förhandlingarna om ett associeringsavtal respektive handelsavtal med centralamerikanska länder och andinska gemenskapen.

Jag, min statssekreterare och andra medarbetare besöker regelbundet riksdagen för att redogöra för vårt aktuella arbete. Vid dessa tillfällen är läget i de frihandelsförhandlingar som EU är engagerade i ett återkommande tema. I interpellationssvar och genom svar på skriftliga frågor återkommer jag vidare ofta till de olika förhandlingarna, våra utgångspunkter och våra mål. Jag är beredd att i största möjliga mån agera på motsvarande sätt gällande de specifika förhandlingar som Barbro Westerholm berör.

Utgångspunkten för EU är generellt att få till stånd ambitiösa och heltäckande avtal som inbegriper regler om icke-tariffära handelshinder. Ett bristande immaterialrättsligt regelverk eller bristande verkställighet av rättigheterna i fråga hör till de främsta hindren för europeiska företag som verkar i tredjeländer. Grundinställningen är därför att frihandelsavtal ska innehålla effektiva regler på området.

Till detta kommer att EU, som grundprincip, tar hänsyn till utvecklingsnivån hos den part vi förhandlar med. De regler som förhandlas med en utvecklad ekonomi är därför inte identiska med de regler som återfinns i ett avtal med ett mindre utvecklat land.

Det är dock viktigt att betona att de avsedda avtalen inte kommer att påverka motparternas möjligheter att, i enlighet med TRIPS-avtalet, utfärda tvånglicenser för läkemedel under vissa omständigheter. EU har inte heller för avsikt att i bilaterala eller regionala handelsavtal undergräva Dohadeklarationen om TRIPS-avtalet och hälsa.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.