Tre kvinnor begravda levande i Pakistan

Skriftlig fråga 2008/09:91 av Linde, Hans (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-10-15
Inlämnad
2008-10-15
Besvarad
2008-10-21
Svar anmält
2008-10-21
Besvarad
2008-10-22

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 15 oktober

Fråga

2008/09:91 Tre kvinnor begravda levande i Pakistan

av Hans Linde (v)

till utrikesminister Carl Bildt (m)

I mitten av juli detta år begravdes de tre kvinnorna Hameeda, Raheema och Fauzia levande i Pakistan. De var mellan 16 och 18 år gamla. Deras ”brott” bestod i att de rymt hemifrån för att gifta sig i hemlighet med män de själva valt. Deras släktingar motsatte sig deras val eftersom männen var från en annan etnisk grupp. När planerna avslöjades beslutade några av flickornas manliga släktingar att kvinnorna skulle straffas med döden. Mamman till en av flickorna och en moster till en av de andra blev skjutna till döds när de bad för flickornas liv.

Händelsen har samlat många pakistanier och människorättsorganisationer till protester. Detta har pressat inrikesministern att beordra en utredning av mordet, vilket har följts av gripandet av fem personer. En fullständig utredning kommer att vara svår att genomföra eftersom polisen i Baluchistan, där brottes genomfördes, fört bort de tre kropparna och börjat förstöra bevis.

År 2004 blev denna typ av brott olaglig i Pakistan. Men lagen är svår att genomdriva eftersom traditionerna är starka. Många konservativa röster i Pakistan försvarar mordet av kvinnorna. En ledamot från Pakistans parlament sade att ”endast kvinnor med dålig moral har något att frukta. Det här är vår tradition och jag kommer att fortsätta att försvara rätten att göra så med kvinnor som inte följer traditionen.”

Jag vill med anledning av ovanstående fråga utrikesminister Carl Bildt:

Vilka initiativ avser ministern att ta för att morden på de fem nämnda pakistanska kvinnorna utreds på ett rättssäkert sätt och de ansvariga ställs inför rätta?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:91 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 21 oktober

Svar på fråga

2008/09:91 Tre kvinnor begravda levande i Pakistan

Utrikesminister Carl Bildt

Hans Linde har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att morden på de fem pakistanska kvinnorna i Baluchistan utreds på ett rättssäkert sätt och de ansvariga ställs inför rätta.

Regeringen delar Hans Lindes åsikt om vikten av att Sverige agerar kraftfullt, internationellt såväl som nationellt, mot hedersrelaterat våld och förtryck. I Pakistan är hedersmord tyvärr fortfarande vanligt förekommande, vilket också lyfts fram i UD:s årliga rapport om de mänskliga rättigheterna i Pakistan. Enligt en uppskattning som gjorts av den välkända pakistanska människorättsorganisationen Human Rights Commission of Pakistan mördas ca 500 kvinnor och flickor årligen i Pakistan under förevändningen att upprätthålla familjens heder.

Den pakistanska regeringen har under de senaste åren vidtagit vissa åtgärder för att förbättra och stärka skyddet för kvinnors åtnjutande av de mänskliga rättigheterna. Mordet på fem pakistanska kvinnor i Jafferabaddistriktet i Baluchistan, som Hans Linde refererar till i sin fråga, har tydligt fördömts av den pakistanska regeringen som även beordrat en utredning av händelsen. Med anledning av dessa mord uttryckte EU i ett uttalande i september i år sin djupa oro över det extrema våld som riktas mot kvinnor i Pakistan. EU uppmanade även till att en fullständig utredning av händelsen genomförs och underströk vikten av att de ansvariga ställs inför rätta. Under 2005 infördes bestämmelser om skärpta straff för hedersmord i pakistansk lagstiftning. Lagförändringen är dock otillräcklig eftersom brottsoffrets familj, vilken i många fall har anstiftat brottet, fortfarande har möjlighet att benåda gärningsmannen enligt traditionell islamisk lag om diyat – blodspengar. Genomförandet av andra reformer inom samma område har också varit otillräckligt.

Regeringen agerar såväl bilateralt som genom vårt medlemskap i EU mot hedersrelaterat våld i Pakistan. Tillsammans med övriga EU-länder följer Sverige utvecklingen noga och uppvaktar regelbundet pakistanska myndigheter för att förbättra respekten för kvinnors rättigheter. Sverige tar också regelbundet upp frågan om mänskliga rättigheter i de bilaterala kontakterna med pakistanska myndigheter. Den pakistanska regeringen har ett ansvar att skydda pakistanska medborgares liv och rättigheter. Det är inte acceptabelt att vissa lokala politiker och politiska församlingar slätar över, eller till och med underblåser de övergrepp som kvinnor och flickor utsätts för.

EU har vid ett flertal tillfällen under det senaste året tagit upp frågan om vikten av att öka respekten för kvinnors mänskliga rättigheter i Pakistan med pakistanska myndigheter. I ett uttalande under sommaren uppmanade EU Pakistan att uppfylla sina internationella åtaganden vad det gäller de mänskliga rättigheterna, inte minst rörande våld mot kvinnor. I april i år tog EU upp frågan om kvinnors situation i Pakistan i en diplomatisk demarche vid det pakistanska UD. EU erbjöd bland annat sitt stöd till Pakistan i arbetet för att uppfylla sina åtaganden under kvinnokonventionen – Cedaw.

EU stöder också genom utvecklingssamarbetet det pakistanska civila samhällets arbete för mänskliga rättigheter och demokrati i Pakistan. Tidigare samt pågående projekt har fokuserat på till exempel våld mot kvinnor, möjligheten till rättsskydd för kvinnor samt att stärka kvinnors politiska deltagande.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.