transporter till och från Ryssland
Skriftlig fråga 1998/99:567 av Eriksson, Stig (v)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 1999-04-22
- Anmäld:
- 1999-04-27
- Besvarad:
- 1999-05-05
den 22 april
I och med att öppenheten i Ryssland ökat har detta också inneburit att handeln med Ryssland sakta men säkert ökat. En sektor som gör kraftiga satsningar på handel med Ryssland är transportbolagen. Bl.a. har ASG i Haparanda en hel del kontakter med ryska och svenska företag som är i behov av transporter från och till Ryssland.
Tyvärr finns det en del små problem som kraftigt stör möjligheterna för de svenska transportföretagen. En åkare som vill köra till Ryssland måste av Generaltullstyrelsen begära ett s.k. kvoteringstillstånd. Detta i sig är inget problem men eftersom tillståndet skickas med brev från Stockholm till t.ex. Haparanda kan det med lite otur ta 3-4 dagar. Detta har bidragit till att bl.a. ASG i Haparanda tvingats hyra in en finsk transportör då det ibland är kort om tid för uppdraget. Handeln med norra Ryssland är en stor framtida potential för bl.a. Norrbotten och en fortsatt utveckling av Barentsregionen och då kan inte så banala problem få bli stupstocken. Med dagens teknik borde problemet enkelt lösas. Tillståndet kan skickas med IT till tullen i Haparanda vilket innebär att åkaren får tillståndet mycket snabbt.
Ämnar finansministern ta initiativ för att lösa ovanstående problem och på så sätt skapa möjlighet till utveckling av handeln med Ryssland?

