trängselavgifter

Skriftlig fråga 2004/05:555 av S Järrel, Henrik (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-12-09
Inlämnad
2004-12-09
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2004-12-20
Svar anmält
2005-02-01

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 9 december

Fråga 2004/05:555

av Henrik S Järrel (m) till finansminister Pär Nuder om trängselavgifter

"Utan trängselavgifter på Essingeleden går det inte att få ordning på stockholmstrafiken." Det uttalandet kommer från Naturskyddsföreningen i Stockholm i samband med en skrivelse riktad till finansminister Pär Nuder. Enligt Naturskyddsföreningen finns "ingen annan lösning än att med avgifter minska rusningstrafiken över Essingeleden".

Stockholms finansborgarråd Annika Billström (s) ställer sig dock kritisk till denna idé och menar att det måste gå att ta sig från den norra sidan av stan till den södra utan att behöva betala. Mot bakgrund av att Annika Billström före valet 2002 lovade att det inte skulle bli något försök med trängselskatter under denna mandatperiod, vilket det nu ändå ser ut att bli, anser jag att finansministern bör redovisa regeringens syn på frågan om även Essingeleden blir avgiftsbelagd.

Min fråga till finansministern är:

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att klarlägga regeringens inställning till en avgiftsbeläggning av Essingeleden i samband med det försök med trängselskatt som planeras i Stockholm?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:555 besvarad av Pär Nuder

den 20 december

Svar på fråga 2004/05:555 om trängselavgifter

Finansminister Pär Nuder

Henrik S Järrel har frågat mig vilka åtgärder som jag avser att vidta för att klarlägga regeringens inställning till en avgiftsbeläggning av Essingeleden i samband med det försök med trängselskatt som planeras i Stockholm.

I propositionen Trängselskatt (prop. 2003/04:145) som regeringen överlämnade till riksdagen den 22 april 2004 noteras att Stockholms kommun den 2 juni 2003 gett till känna att kommunen anser att Essingeleden inte ska vara skattebelagd. I propositionen anges vidare att med hänsyn till Essingeledens betydelse för förbindelserna mellan södra och norra delarna av Stockholms län samt att vägsträckan är en del av E 4 som går genom hela landet från Helsingborg till Haparanda, anser regeringen att det för närvarande inte är lämpligt att ta ut trängselskatt för färd på Essingeleden. Det anges även att en utvärdering av effekterna av trängselskatten i Stockholms kommun kommer att genomföras under försöksperioden.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.