Trafikförsäkringsskattens konsekvenser för sjukvården
Skriftlig fråga 2006/07:901 av Lundh, Fredrik (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-03-21
- Inlämnad
- 2007-03-21
- Besvarad
- 2007-03-28
- Svar anmält
- 2007-03-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 21 mars
Fråga
2006/07:901 Trafikförsäkringsskattens konsekvenser för sjukvården
av Fredrik Lundh (s)
till finansminister Anders Borg (m)
Den nya trafikförsäkringsskatten som regeringen vill införa kommer att innebära betydande kostnadshöjningar för landstinget i Norrbotten. Utgiften för höjningen av trafikförsäkringen för landstingets fordonspark kommer att drabba vården eftersom landstinget inte har några särskilda reserver till detta.
I stället för vård av sjuka människor måste landstinget nu använda sina resurser till att betala för höjda kostnader på fordon, vilket är upprörande.
Därför vill jag fråga finansministern om han avser att kompensera sjukvården för de kostnader som skattehöjningen för fordonsförsäkringen innebär.
Svar på skriftlig fråga 2006/07:901 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på frågorna
2006/07:901 Trafikförsäkringsskattens konsekvenser för sjukvården
2006/07:902 Trafikförsäkringsskattens konsekvenser för kommuner och landsting
Finansminister Anders Borg
Fredrik Lundh har frågat mig om jag avser att kompensera sjukvården respektive kommuner och landsting för de ökade kostnader som skattehöjningen på fordonsförsäkringen innebär.
Skatten på trafikförsäkringspremier är en del av finansieringen av de omfattande skattelättnader som föreslagits i budgetpropositionen för 2007 och som har till syfte att varaktigt öka sysselsättningen i landet.
Jag vill framhålla att en varaktigt ökad sysselsättning gynnar kommuner och landsting som får ökade skatteintäkter. Kommuner och landsting kommer även att få en skattelättnad genom de sänkta arbetsgivaravgifterna för ungdomar mellan 18 och 24 år samt för personer över 65 år. Den föreslagna skatten bedöms vidare utgöra endast en liten del av kostnaderna för de offentliga verksamheterna i kommuner och landsting. Jag har mot denna bakgrund för närvarande inte för avsikt att vidta någon särskild åtgärd för att kompensera kommuner och landsting för införandet av skatten på trafikförsäkringspremier.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

