Toppmötet mellan EU och Kina

Skriftlig fråga 2009/10:172 av Hägg, Carina (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-11-10
Inlämnad
2009-11-10
Besvarad
2009-11-18
Svar anmält
2009-11-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 november

Fråga

2009/10:172 Toppmötet mellan EU och Kina

av Carina Hägg (s)

till statsrådet Cecilia Malmström (fp)

Jag välkomnar att regelbundna toppmöten hålls mellan EU och Kina. Nästa möte som är planerat till den 30 november i Kina ger möjlighet att även ta upp mänskliga rättigheter generellt men även enskilda fall. Nu ökar förväntningarna på att agera för regissören Dhondup Wangchen som åter är fängslad.

Oroande uppgifter når oss om under vilka förhållanden han hålls fängslad i Xining. Wangchen är tibetan, dokumentärfilmare och uppmärksammad för Leaving fear behind.

Avser statsrådet att ta upp Dhondup Wangchens fall under toppmötet mellan EU och Kina i november?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:172 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 18 november

Svar på fråga

2009/10:172 Toppmötet mellan EU och Kina

Utrikesminister Carl Bildt

Carina Hägg har frågat statsrådet Cecilia Malmström om hon avser att ta upp Dhondup Wangchens fall under toppmötet mellan EU och Kina i november. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

EU, liksom Sverige, följer utvecklingen av situationen för de mänskliga rättigheterna i Kina mycket noggrant och arbetar kontinuerligt på olika sätt för att försöka påverka utvecklingen i positiv riktning. Ett viktigt instrument i detta sammanhang är den dialog om mänskliga rättigheter som förs mellan EU och Kina två gånger per år. Nästa dialogtillfälle infaller senare denna vecka, den 20 november, i Peking. EU-sidan kommer att ledas av Sveriges ambassadör för mänskliga rättigheter. Vid dessa samtal diskuteras såväl mänskliga rättigheter i vid bemärkelse som kränkningar av enskilda personers rättigheter. EU genomför därtill, när man bedömer det påkallat, demarcher eller uttalanden i specifika frågor, inklusive i dödsstraffsfrågan.

Rättsstatens principer och mänskliga rättigheter är också frågor som diskuteras i samband med politiska samtal mellan EU och Kina, liksom mellan Sverige och Kina, på alla nivåer.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.