Tonnageskatt

Skriftlig fråga 2008/09:291 av Tysklind, Lars (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-11-24
Inlämnad
2008-11-24
Besvarad
2008-12-03
Svar anmält
2008-12-03

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 24 november

Fråga

2008/09:291 Tonnageskatt

av Lars Tysklind (fp)

till finansminister Anders Borg (m)

Införande av tonnageskatt i Sverige har diskuterats under många år. Jag uppfattar att det nu mer handlar om när och inte om tonnageskatt ska införas.

I praktiken har samtliga sjöfartsnationer inom EU tonnageskatt i någon form. Därför är huvudargumentet för ett införande av tonnageskatt i Sverige att svenska rederier måste få samma villkor som sina konkurrenter. Genom vårt EU-medlemskap är hela EU-området hemmamarknad för svenska fartyg.

Ett viktigt inslag i dagens sjöfart är de höga krav, vad gäller miljö- och säkerhetsegenskaper, som transportköpare ställer på de fartyg som ska transportera deras produkter. Det är därför viktigt att det är möjligt att på ett effektivt sätt kontinuerligt kunna förnya flottan med mer miljövänliga fartyg.

Införandet av tonnageskatt skulle avsevärt underlätta denna process genom att det då blir möjligt att optimera tidpunkterna utifrån rådande marknadsläge både för försäljning av äldre tonnage och för anskaffning av nya fartyg.

I dagens läge är risken uppenbar att svenska rederier kommer att göra sina nya satsningar i andra länder som har tonnageskatt. I rederier som har både verksamhet i Sverige och utomlands torde valet att inte lägga sin nyanskaffning av fartyg i Sverige vara ganska självklart.

Risken att arbetstillfällen försvinner från Sverige ska inte underskattas, inte minst inom verksamheten i land.

Med anledning av detta vill jag fråga finansministern:

Vilka åtgärder är finansministern beredd att vidta för att så snabbt som möjligt införa tonnageskatt i Sverige?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:291 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 3 december

Svar på fråga

2008/09:291 Tonnageskatt

Finansminister Anders Borg

Lars Tysklind har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att så snabbt som möjligt införa tonnageskatt i Sverige.

Jag har tidigare redogjort för min inställning vid flera interpellationsdebatter i riksdagen och nu senast i svar på Lars Johanssons (s) interpellation 2008/09:74. Jag har då framfört att det är angeläget att det råder likvärdiga konkurrensvillkor mellan den svenska handelsflottan och andra handelsflottor. Men jag har också påtalat att sjöfartsnäringen redan i dag är en skattemässigt gynnad bransch. Rederinäringen erhåller ett omfattande sjöfartsstöd, som innebär att branschen får tillbaka både inkomstskatt och socialavgifter trots att de ombordanställda tjänar in pension och andra sociala förmåner i Sverige. Avskrivningsreglerna har dessutom gjort att branschen har byggt upp stora latenta skatteskulder genom överavskrivningar på fartyg. Ska vi ha ett system med tonnageskatt måste en rad utestående frågor ses över. Den samlade effekten av sjöfartsstödet och de skattevillkor som gäller för sjöfarten får inte heller utformas så att andra branscher missgynnas.

Jag kan därför fortfarande inte lämna något besked om när ett förslag om tonnageskatt kan komma att läggas fram.

Intressenter

Frågeställare

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.