Tjänstehundar

Skriftlig fråga 2013/14:188 av Oskarsson, Christina (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2013-12-10
Inlämnad
2013-12-10
Besvarad
2013-12-18
Svar anmält
2013-12-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 december

Fråga

2013/14:188 Tjänstehundar

av Christina Oskarsson (S)

till försvarsminister Karin Enström (M)

I Tjänstehundsutredningens betänkande Hundgöra – att göra hundar som gör nytta (SOU 2005:75) lades förslag fram kring långsiktigt kostnadseffektiva åtgärder för att åstadkomma en god försörjning av tjänstehundar i landet. En ny utredning tillsattes år 2009 och kom med betänkandet Bättre marknad för tjänstehundar (SOU 2010:21).

Medierna rapporterar nu om brist på polishundar. Frågan är vad som hänt och händer i ärendet. Situationen även i fråga om andra tjänstehundar behöver kanske också ses över.

Jag har följande fråga till försvarsministern:

Vilka initiativ har tagits och tas för att lösa frågan om brist på tjänstehundar i Sverige?

Svar på skriftlig fråga 2013/14:188 besvarad av Försvarsminister Karin Enström

den 18 december

Svar på fråga

2013/14:188 Tjänstehundar

Försvarsminister Karin Enström

Christina Oskarsson har frågat mig vilka initiativ som har tagits och tas för att lösa frågan om brist på tjänstehundar i Sverige.

Regeringen uppdrog den 22 december 2011 åt Försvarsmakten och Rikspolisstyrelsen att utveckla sin samverkan i frågor som rör tjänstehundsavel. Regeringen anser att flera statliga myndigheter har ett behov av tjänstehundar och att det därför finns ett mervärde i och potential för en förbättrad samverkan mellan brukarmyndigheterna. Beslutet innebar bland annat att myndigheterna skulle inrätta en samverkansgrupp, där även andra berörda statliga myndigheter skulle erbjudas möjlighet att ingå. Myndigheterna uppdrogs vidare att organisera kontaktformer med andra icke statliga aktörer såsom branschorganisationer och privata uppfödare.

Myndigheterna angav i sin återrapportering i april 2012 att uppdraget genomförs i enlighet med regeringens beslut.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.