tingsrätter

Skriftlig fråga 1999/2000:223 av Pehrson, Johan (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1999-11-16
Anmäld
1999-11-23
Besvarad
1999-11-26

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 november

Fråga 1999/2000:223

av Johan Pehrson (fp) till justitieminister Laila Freivalds om tingsrätter

Domstolskommitténs förslag om en kraftig uttömning av antalet domstolar mötte ett kraftigt motstånd. Folkpartiet liberalerna, och senare även utredningen, sade bestämt nej till detta. Genom fortsatta anslagsminskningar är det lätt att få intrycket att regeringen och Domstolsverket bakvägen vill lägga ned mindre tingsrätter.

Regeringen har i proposition 1999/2000:1 föreslagit att inskrivningsverksamheten koncentreras till vissa tingsrätter och att bouppteckningsverksamheten helt lyfts bort från tingsrätterna. När effekten av detta slår igenom kommer arbetsunderlaget för flera mindre tingsrätter att minska avsevärt. Då blir det lättare för Domstolsverket att föreslå sammanslagningar i större skala @ på samma sätt som Domstolsverket nyligen föreslagit att Ljusdals tingsrätt slås samman med Hudiksvalls tingsrätt. De nu föreslagna organisationsförändringarna är med stor sannolikhet av den karaktären att de under sin rätta beteckning borde anmälas till riksdagen eftersom det kan leda till att tingsrätter läggs ned i betydande skala. Om det utvecklingsarbete som bedrivs inte syftar till en framtida kraftig minskning av antalet tingsrätter så bör detta klarläggas på ett tydligare sätt av regeringen.

Vad avser statsrådet vidta för åtgärder för att förändringarna vad gäller inskrivningsverksamhet och bouppteckningshantering inte leder till att fler tingsrätter läggs ned?

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:223 besvarad av justitieminister Laila Freivalds

den 24 november

Svar på fråga 1999/2000:223 om tingsrätter

Justitieminister Laila Freivalds

Johan Pehrson har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att förändringarna vad gäller inskrivningsverksamhet och bouppteckningshantering inte leder till att fler tingsrätter läggs ned.

Förslaget till förändringar av inskrivningsverksamheten och bouppteckningshanteringen är ett led i att renodla domstolarnas och domarnas arbete. En annan fråga är hur domstolarna ska vara organiserade för att verksamheten ska bli mer flexibel, kompetensen ska kunna säkerställas och ytterligare höjas samt domstolarna även i framtiden ska vara attraktiva arbetsplatser som lockar till sig de bästa medarbetarna.

Jag har vid flera tillfällen det senaste året påpekat vikten av att domstolsorganisationen är modern och kan klara morgondagens krav. Det fortsatta reformarbetet inriktas därför på att se över formerna för framtidens domstolsväsende. Flera olika lösningar övervägs. I en region kan det vara lämpligt att bedriva verksamhet vid flera domstolar med en gemensam domkrets. Även samverkan mellan domstolar och domstolsslag kan utvecklas. Kraven på en modern domstolsorganisation kan innebära att vissa tingsrätter sammanläggs med andra, t.ex. när målunderlaget är alltför litet för att skapa bärkraftiga domstolsenheter eller när domstolarna geografiskt ligger nära varandra. Om sådana förändringar i organisationen ska ske kommer regeringen självklart att anmäla detta till riksdagen (se bet. 1998/99:JuU1).

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.