Tillsynen över överförmyndare
Skriftlig fråga 2005/06:1170 av Kjellberg, Bertil (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2006-03-10
- Inlämnad
- 2006-03-10
- Besvarad
- 2006-03-15
- Svar anmält
- 2006-03-15
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 10 mars
Fråga 2005/06:1170 av Bertil Kjellberg (m) till justitieminister Thomas Bodström (s)
Tillsynen över överförmyndare
År 2004 fanns det ca 88 000 huvudmän som hade en ställföreträdare i form av en god man, förvaltare eller en förmyndare. Deras uppdrag är att bevaka huvudmannens rätt. Varje kommunfullmäktige väljer överförmyndare som bland annat har tillsynsansvar över huvudmännens ställföreträdare. Länsstyrelsen svarar i sin tur för den statliga tillsynen av att överförmyndarna följer gällande regler. I Riksrevisionens granskning över länsstyrelsernas tillsyn över överförmyndarna finner man att denna tillsyn inte är tillräcklig. Man finner brister såsom att överförmyndarna inte levt upp till lagens krav. Riksrevisionen anser att regeringen bör återinföra de årliga inspektionerna i förmynderskapsförordningen. Kravet på årlig inspektion togs bort av regeringen 1995.
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att säkerställa tillsynen gällande överförmyndare?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1170 besvarad av Thomas Bodström
den 15 mars
Svar på fråga 2005/06:1170 om tillsynen över överförmyndare
Justitieminister Thomas Bodström
Bertil Kjellberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att säkerställa tillsynen gällande överförmyndare.
Människor som på grund av sjukdom eller handikapp saknar förmåga att själva ta till vara sin rätt tillhör de mest utsatta i vårt samhälle. Vi har ett ansvar för att säkerställa att de kan få en företrädare utsedd som verkligen bevakar deras intressen. Reglerna om god man och förvaltare fyller en mycket viktig funktion för dessa utsatta grupper.
Enligt min mening är det angeläget att det finns en stark och effektiv samhällelig tillsyn över ställföreträdarna. Ställföreträdarskapet innebär ju i allmänhet att företrädaren får tillgång till utsatta människors egendom. För att systemet ska vara trovärdigt krävs att samhället utövar en kontroll över företrädarnas åtgärder. Kontrollen utövas i första hand av de överförmyndare som finns i varje kommun. Överförmyndarnas verksamhet står i sin tur under statlig kontroll genom länsstyrelserna.
Som Bertil Kjellberg påpekar har Riksrevisionen nyligen överlämnat en rapport om länsstyrelsernas tillsyn av överförmyndare. I rapporten uppmärksammas brister i dagens tillsyn och lämnas rekommendationer på hur dessa skulle kunna åtgärdas.
Utredningen om förmyndare, gode män och förvaltare lämnade i november 2004 sitt omfattande slutbetänkande till regeringen, och betänkandet har därefter remissbehandlats till juni 2005. I betänkandet lämnas ett antal förslag som syftar till att ytterligare förstärka tillsynen över förordnade ställföreträdare. Utredningen framhåller betydelsen av att länsstyrelserna genomför inspektioner såväl med regelbundna intervall som med anledning av klagomål som framförs. Vidare föreslås att länsstyrelserna ska inleda ett samarbete på riksnivå med syfte bland annat att sprida information till överförmyndarna. Länsstyrelserna bör även i större utsträckning kunna samarbeta i tillsynsverksamheten.
Den 9 mars 2006 beslutade regeringen en proposition som bygger på några av utredningens förslag. I propositionen föreslås det att flera kommuner ska kunna tillsätta en gemensam överförmyndarnämnd. Genom förslaget förbättras möjligheterna för främst mindre kommuner att förstärka kompetensen i överförmyndarfrågor. Detta ger bättre förutsättningar för överförmyndarna att fullgöra sin tillsynsroll.
Betänkandets övriga förslag bereds nu vidare i Justitiedepartementet. I det fortsatta beredningsarbetet kommer självfallet de rekommendationer som Riksrevisionen lämnat att beaktas. Avsikten är att en samlad proposition om förmyndarskap och ställföreträdarskap för vuxna ska kunna lämnas till riksdagen nästa år.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

