Tillsynen av giftormar
Skriftlig fråga 2005/06:1403 av Gustafsson, Holger (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2006-04-10
- Anmäld
- 2006-04-18
- Besvarad
- 2006-04-20
- Svar anmält
- 2006-04-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 10 april
Fråga 2005/06:1403 av Holger Gustafsson (kd) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s)
Tillsynen av giftormar
En ihjälfrusen kobra har hittats i en park i Falköping. Enligt polisen har ormen troligtvis tillhört någon som saknat tillstånd för att inneha giftormar.
För att få importera ormar krävs tillstånd från Jordbruksverket. Det krävs också berörda kommuners tillstånd för att få inneha ormar inom detaljplanerat område. Men enligt polisen är mörkertalet för antalet giftormar i svenska hem mycket stort.
Det är inte ovanligt att vi i våra dagstidningar kan läsa om ormar som kommit lös eller försvunnit. Det finns därför anledning att tro att det finns en stor okunskap om hantering av giftormar.
Tanken på att det kan finnas giftormar i parker och andra grönområden där människor och husdjur vistas är mycket skrämmande och det står klart att någonting måste göras.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att se över tillståndshanteringen av giftormar?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1403 besvarad av Ann-Christin Nykvist
den 20 april
Svar på fråga 2005/06:1403 om tillsynen av giftormar
Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist
Holger Gustafsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att se över tillståndshanteringen av giftormar. Bakgrunden är att en ihjälfrusen kobra hittats i en park i Falköping och polisen anser att ormen tillhört någon som saknat tillstånd för att inneha giftormar.
Alla kommuner har inte bestämmelser om tillståndskrav för att hålla orm i sina lokala hälsoskyddsföreskrifter. I förordning (1998:899) om miljöfarlig verksamhet och hälsoskydd anges i 39 § att en kommun har möjlighet att föreskriva att orm inte får hållas utan särskilt tillstånd av den kommunala miljönämnden inom område med detaljplan eller områdesbestämmelser. Ett sådant tillstånd får förenas med särskilda villkor. Bestämmelsen är straffsanktionerad i 29 kap. 9 § miljöbalken.
Grundläggande bestämmelser för hållandet av ormar finns i Djurskyddsmyndighetens föreskrifter och allmänna råd om villkor för hållande, uppfödning och försäljning m.m. av djur avsedda för sällskap och hobby (DFS 2004:16, 9 kap. 1-4 och 6-20 §§). För djurutrymmen till vilka allmänheten inte har insyn gäller för ormar bilaga 1:5. I föreskrifterna finns detaljerade bestämmelser om hur giftormar ska hållas för att förhindra att de rymmer. Terrariet ska vara försett med ett lås, en skylt med korrekt artnamn samt en varningsskylt med upplysning om att terrariet innehåller giftormar. Lokalen som själva terrariet förvaras i ska vara rymningssäker, vilket innebär att ventiler bör vara försedda med nät och dörrar och fönster bör hållas stängda. Dessa regler gäller för alla kategorier av ormhållning, det vill säga både yrkesmässigt och privat.
Det är ytterst ovanligt att människor skadas av ormar och i de få fall detta har skett har det nästan alltid varit djurägarna själva som drabbats.
I nuläget anser jag dock inte att det finns anledning att vidta åtgärder för att reglera innehavet av giftormar. Men jag följer denna fråga och utesluter inte att det framöver kan bli nödvändigt att öka allmänhetens skydd mot giftiga ormar.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

