tillgång till läkare i äldreboende
Skriftlig fråga 2001/02:411 av Pålsson, Chatrine (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-12-12
- Besvarad
- 2001-12-18
- Anmäld
- 2002-01-15
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 12 december
Fråga 2001/02:411
av Chatrine Pålsson (kd) till socialminister Lars Engqvist om tillgång till läkare i äldreboendeEnligt en nyligen genomförd enkätundersökning, bland medicinskt ansvariga sjuksköterskor i 49 kommuner i södra Sverige, varnar tillsynsläkare vid Socialstyrelsen att bara ett fåtal kommuner kan garantera möjligheten till akutbesök av läkare.
I den nationella handlingsplanen för sjukvården konstateras även behovet av åtgärder som ger äldre, i särskilda boenden och inom hemsjukvården, lika god vård som alla andra.
Socialstyrelsen har under hösten rapporterat att endast hälften av landets kommuner har skriftliga avtal med landstingen om tillgång till läkare för äldrevården. Flera utvärderingar av den svenska äldrevården har visat på brister i de medicinska insatserna och framför allt beträffande läkarinsatserna.
På många håll i landet får inte de äldre i särskilda boendeformer sina sjukvårdsbehov tillgodosedda @ när den självklara utgångspunkten borde vara att tillhandahålla god vård på samma villkor som för den övriga befolkningen.
Min fråga till socialministern är:
När ämnar regeringen vidta åtgärder så att äldre i särskilda boenden garanteras tillgång till läkare?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:411 besvarad av socialminister Lars Engqvist
den 27 december
Svar på fråga 2001/02:411 om tillgången till läkare i äldreboende
Socialminister Lars Engqvist
Chatrine Pålsson har frågat mig när regeringen ämnar vidta åtgärder så att de äldre i särskilda boenden garanteras tillgång till läkare.
Det är mycket angeläget att äldre som bor i kommunens särskilda boenden får den tillgång till läkare som de behöver. Det är inte acceptabelt att det, på sina håll, förekommer brister när det gäller läkarmedverkan i den kommunala vården. Åtgärder som syftar till att, direkt eller indirekt, förbättra situationen är därför viktiga delar av den nationella handlingsplanen för utveckling av hälso- och sjukvården (prop. 1999/2000:149).
Att det resurstillskott som är kopplat till handlingsplanen till stora delar ska användas för dessa ändamål framgår av det avtal om utvecklingsinsatser inom vården och omsorgen för åren 2002@2004 som regeringen träffat med Landstingsförbundet och Svenska Kommunförbundet. Enligt avtalet svarar landstingen för att de som bor i särskilt boende får en medicinsk bedömning samt konsultation eller hembesök utan dröjsmål. Av avtalet framgår vidare att kommuner och landsting bör träffa avtal som närmare reglerar läkarnas medverkan i den kommunala vården. Landstingen svarar också för att läkartätheten inom primärvården ska förstärkas avsevärt.
Den nationella handlingsplanen innebär även i övrigt flera satsningar på primärvården som kommer att förbättra förutsättningarna för att även äldre som bor i särskilda boenden ska få den medicinska vård de behöver.
En viktig del av den nationella handlingsplanen är den kontinuerliga uppföljning som Socialstyrelsen har fått i uppdrag att genomföra. Självfallet ska läkarmedverkan i den kommunala vården bevakas inom ramen för denna uppföljning.
Sammanfattningsvis menar jag således att åtgärder redan nu vidtas för att förbättra tillgången till läkare för de äldre som bor i särskilda boenden, men att utvecklingen på området kommer att följas noga.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

